Skała do rodzinnej wspinaczki w Przewodziszowicach

Strona główna » Aktywnie » Turystyka kwalifikowana - wspinaczka » Skała do rodzinnej wspinaczki w ...

wielkość tekstu:A | A | A

Strażnica w Przewodziszowicach ma trzy drogi wspinaczkowe wytyczone  specjalne z myślą o najmłodszych wspinaczach. Zdobywcy Strażnicy, Szczelina Kornicza oraz Rozbójnik to nazwy dróg, które idealnie nadają się do wspinania rodziców z dziećmi.

Drogi wytyczono na południowej części ściany, zostały poprowadzone tak, aby umożliwić wspinaczkę rekreacyjną dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaniem w tym dzieci i młodzież. Jest to skała do rodzinnej wspinaczki. Na drogach zamontowano stałe stanowiska zjazdowe, a także zaopatrzono w ringi w wyznaczonych miejscach.

Skała w Przewodziszowicach jest jedną z piękniejszych w północnej Jurze. Północna ściana, obfituje w trudne sportowe, przewieszone  drogi wspinaczkowe. Na południowej zaś części ściany, zostały poprowadzone nowe drogi umożliwiające wspinaczkę rekreacyjną dla tych osób, które zaczynają się wspinać. Atutem jest fakt, iż poradzą sobie tutaj nawet dzieci.

Wszystkie drogi na południowej części skały prezentują stopień trudności około  III (trzy rzymskie) w skali Kurtyki.

Droga niebieska - „Zdobywcy Strażnicy” - wysokość 13 m, trudność III, poprowadzona częściowo w zacięciu, wyposażona w stanowisko zjazdowe.

Droga zielona - „Szczelina Kornicza” - nazwa inspirowana legendą o skarbie dawnego właściciela strażnicy, wysokość 12 m. trudność drogi III+. Poprowadzona częściowo w trawersie nad szczeliną. Wyposażona w komplet ringów asekuracyjnych oraz stanowisko zjazdowe. Dwa dodatkowe ringi nad naturalną półka umożliwiają założenie rekreacyjnego zjazdu oraz tyrolki.

Droga czerwona - ”Rozbójnik”  Najwyższa i najtrudniejsza z udostępnionych dróg. Jest bardzo eksponowana i przestrzenna - prowadzi na szczyt wyniosłej turni skalnej.
Wysokość 15m, trudność III-IV. Wyposażona w komplet ringów asekuracyjnych i stanowisko zjazdowe.

Informacje praktyczne:

Skała Strażnica w Przewodziszowicach znajduje się przy jurajskich wyasfaltowanych ścieżkach dla rowerzystów i pieszych. Auto należy pozostawić na parkingu w Przewodziszowicach, następnie przejście na piechotę około 10 minut asfaltową ścieżką rowerową.  

Instruktorzy:
Jeśli nie masz sprzętu i pojęcia o wspinaczce, a chcesz spróbować z dzieckiem takiej weekendowej przygody, możesz skorzystać z pomocy Jurajskich Instruktorów, zadzwoń pod 792 438 153, 504 592 820 lub napisz: instruktorzyjurajscy@gmail.com

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy