Pętla Juromaniaka- Jura w pigułce

Strona główna » Aktywnie » Velo Żarki - wycieczki rowerowe » Pętla Juromaniaka- Jura w pigułce

wielkość tekstu:A | A | A

Trasa idealna dla osób, które mają już pewne doświadczenie i kondycję w zakresie wypraw rowerowych (pętla 41,09 km). Polecana dla posiadających rowery terenowe. Część trasy po wyznaczonych dogach rowerowych, ale niektóre odcinki prowadzą po drogach gruntowych. Wycieczka zaczyna się i kończy w Żarkach przy Domu Kultury. Prawdziwa przygoda i możliwość zobaczenia wielu obiektów: zamku Orle Gniazdo, pałacu, jaskini zabytkowych stodół, żareckich judaików, pustyni, jurajskich ostańców. Można powiedzieć, że w pigułce przedstawia, to co tak bardzo jest charakterystyczne dla obszaru Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pięknych widoków nie brakuje.

Długość:  41.09 km (pętla)
Sugerowany początek:
Żarki, ul. Moniuszki 2, przy budynku MGOK
https://maps.app.goo.gl/hTevz49vyYy6t5sD8

Jaroszów, przy wypożyczalni rowerów, Jaroszów 3A:
https://maps.app.goo.gl/6qXteLeKiA6P7cbBA

Suliszowice, przy wypożyczalni rowerów, Suliszowice, ul. Wiejska 20:
https://maps.app.goo.gl/2U2rRQSVmD3uahuYA (uwaga na mapach wskakuje adres Suliszowice 17, przed wprowadzeniem ulic)

Przebieg:
Żarki – Jaroszów – Suliszowice  - Krasawa – Siedlec – Złoty Potok  – Ostrężnik -  Trzebniów – Moczydła – Łutowiec – Mirów – Żarki  

OZNAKOWANIE
Pierwszy odcinek wycieczki prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej w kierunku do Złotego Potoka. Z DW skręt w kierunku Jaroszowa i tu należy korzystać z oznaczenia Regionalnej Trasy Rowerowej nr 17 przez Jaroszów, Suliszowice aż do końca Krasawy. Rowerzystów ucieszy tu nowa infrastruktura rowerowa z miejscami do wypoczynku. Ścieżka asfaltowa prowadzi przez urozmaicony jurajski krajobraz. Szczególnie widokowy jest przejazd od Jaroszowa do Suliszowic. W Krasawie należy skręcić w prawo i kierować się w stronę Siedlca i Złotego Potoku czerwonym, rowerowym Szlakiem Orlich Gniazd. Oznaczenie prowadzi przez Złoty Potok aż do Ostrężnika. W Ostrężniku zjazd w lewo i do Trzebniowa kierunek wyznacza niebieski szlak rowerowy. Odcinek pomiędzy wioskami Trzebniów - Moczydło wymaga jazdy wydłuż drogi powiatowej. Przed Moczydłami należy wypatrywać zielonego szlaku rowerowego do Łutowca. Krótki fragment po drodze leśnej i przejazd przez DW i dalej nadal zieloną trasą rowerową wzdłuż spokojnej gminnej drogi. Kierunek do Mirowa i krótki przejazd wzdłuż powiatowej drogi.  W tej miejscowości za kościołem,  pierwsza w prawo i za chwilę ukażą się oznaczenia czerwonego, rowerowego Szlaku Orlich Gniazd kierunek Żarki. Urozmaicona trasa przez pola i lasy zaprowadzi do samych Żarek. Nadal trzymamy się czerwonego oznaczenia w tym miasteczko, również wzdłuż Zabytkowego Zespołu Stodół. Gdy szlak odbija w prawo, warto się kierować w kierunku wieży kościoła parafialnego, dotrzemy przesmykiem między domami do ul. Leśniowskiej, w prawo i od razu w lewo w ul. Berka Joselewicza i nią do końca. Tu przy dawnej synagodze, czyli dzisiejszym  Domu Kultury w Żarkach, kończy się wycieczka.


NAWIERZCHNIE

  • Wydzielona infrastruktura rowerowa: 18,81  km
    – utwardzona: 16,81  km
    – nieutwardzona: 0km
  • Droga publiczna asfaltowa:  13,70 km
  • Droga szutrowa: 3,4  km  
  • Droga gruntowa: 7,18 km
  • Inna: km (0,5%) – bruk

CO ZOBACZYĆ 

Żarki, a szczególnie okolice - Starego Rynku i dawnej synagogi (dzisiaj Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury) zaskoczą charakterystyczną zwartą zabudową.  Żarki to miasteczko, które do dzisiaj określa się mianem żydowskie. W miejscu, gdzie zaplanowano start można na jednej z tablic zapoznać się z historią imponującej, okazałej i zrewitalizowanej przez Gminę Żarki - dawnej bożnicy. W domu kultury znajduje się punkt informacyjny i są mapy.

Jeśli tylko chcemy możemy stąd podjechać w kierunku największego cmentarza żydowskiego na Jurze zwanego kirkutem (ponad 1100 zachowanych kamiennych macew). Cmentarz znajduje się przy ul. Polnej – kilkanaście metrów od ul. Moniuszki.

Trasa biegnie dalej przez urokliwe jurajskie wioski: Jaroszów, Suliszowice, Krasawę i Siedlec. Na odcinku Jaroszów – Suliszowice – miejsce wypoczynkowe z pięknym widokiem na skały. To tylko niewielki wycinek potencjału jurajskich wapieni. Niezliczone ostańce są ukryte w lasach wokół Suliszowic, a teren ten w ostatnich latach stał się rejonem wspinaczkowym. W Krasawie miejsce przystankowe zlokalizowano przy zrewitalizowanej studni.

Przy trasie znajduje się również Pustynia Siedlecka. Zajmuje obszar 25 hektarów. Do lat 60. XX wieku eksplodowano stąd piasek. Z Siedlca od przysiółka Piekło aż do Złotego Potoka przejazd droga leśną, ubitą. Aleja Klonowa tuż przed Złotym Potokiem zostanie rozpoznana po pięknym szpalerze drzew, ale i … kamienistych wybojach. W Złotym Potoku warto się zatrzymać przy Zespole Pałacowym. Pałac Raczyńskich i dworek Kasińskich w otoczeniu urokliwego ogrodu ze stawami zachęcają do odpoczynku. Dalej czerwonym szlakiem rowerowym przy zabytkowym kościele parfialnym, stawie Amerykanie, stawie Spełnionych Marzeń z Młynem Kołaczew w bliskim sąsiedztwie. Złoty Potok słynie z najstarszej pstrągarni w Europie założonej przez rodzinę Raczyńskich. Pstrąga można smakować na Grobli, czyli miejscu przy stawie Amerykan, gdzie znajduje się bogaty wybór barów serwujących lokalny specjał.

Warto zawrócić uwagę na Diabelskie Mosty – piękne skały na trasie od Złotego Potoku do Ostrężnika. W pobliżu tej ostatniej osady znajduje się Jaskinia Ostrężnicka. Natomiast Mirów rozpoznamy od razu, gdy ukaże się biały, zrewitalizowany zamek na skale. Został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego jako obronny. Kiedyś służył również do celów mieszkalnych. Dzisiaj jest w prywatnych rękach.

Powrót do Żarek widokowym odcinkiem przez Wzgórze Parchowotka. Po prawej stronie wzgórza ukryta linia umocnień  B-1. Znajdują się tu 3 schrony bojowe Ringstand 58c i okazały schron Regelbau 668. Są też pozostałości okopów oraz głębokie wykopy pod kolejne schrony. Ze wzgórza fantastyczny widok na okolicę.

W samym miasteczku warto zatrzymać się przy Zabytkowym Zespole Stodół. Przy nim w środę i sobotę w godzinach porannych  i przedpołudniowych odbywają się Żareckie Jarmarki. W centrum miasteczka zabytkowy kościół parafialny oraz charakterystyczna, zwarta zabudowa.

Jak dojechać?

Do Żarek można podjechać samochodem. Można również z rowerem dostać się pociągiem do PKP Myszków, wyruszyć do Żarek wzdłuż DW 793 na odcinku Myszków – Żarki nową asfaltową drogą rowerową (8 km). Po wjechaniu do Żarek rozpocząć trasę przy Domu Kultury znajdującym się przy ul. Moniuszki. Stanowiącą przedłużenie ul. Myszkowskiej, przy której znajduje się wspomniana ścieżka.

Opracowanie wycieczek: Katarzyna Kulińska-Pluta, Mariusz Nowak (UMIG Żarki)

 Ślad GPX  i TCX do pobrania poniżej:

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy