Jesteśmy na podium!

Strona główna » Aktualności » Jesteśmy na podium!

wielkość tekstu:A | A | A

Najlepsze muzeum multimedialne wybrane.Pierwsze miejsce dla Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego 
Stalag IB oraz Historii Olsztynka! Drugie miejsce zajęło Muzeum Dawnych 
Rzemiosł w Żarkach. Miejsce pełne interaktywnych zabaw, które bazuje 
na filmach, hologramach czy telefonach "z przeszłości". Właśnie dobiegł 
końca wakacyjny konkurs kulturaonline.pl. 
Nagrodą dla Starego Młyna będzie 7-dniowa kampania bannerowa (billboard) w całym 
portalu oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. 

Dziękujemy za nominację do konkursu, internatom za oddane głosy, a innym 
placówkom za rywalizację.

 Więcej http://kulturaonline.pl/najlepsze,muzeum,multimedialne,wybrane,tytul,artykul,26145.html

 

Rozstrzygnięcie konkursu obbyło się po świętowaniu przez Stary Młyn 1 urodzin po projekcie rewitalizacji. Podsumowując roczną pracę należy stwierdzic, że 17 062 osoby odwiedziły w ciągu roku Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Turystom najbardziej podoba się filmik z gadającymi chlebkami, mielenie żarnami, dotykanie zboża, zaglądanie do mlewników, składanie beczki na ekranie i szereg innych atrakcji. Najważniejsze, że to wszystko pod dachem, w pięknie odrestaurowanym budynku.

W dniu 2 sierpnia minął dokładnie rok od otwarcia drzwi Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach dla mieszkańców i turystów.  Stary Młyn to białe jurajskie kamienie,  czerwona cegła i nowoczesne dodatki  ze szkła i betonu, ale najważniejsza jest interesująca, w części multimedialna ekspozycja oparta o dawne rzemiosła. To jedyne tego typu w Polsce multimedialne i interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

- Od sierpnia do grudnia 2015 roku młyn odwiedziło 5262 osoby, a od stycznia do końca lipca 2016 r. było to już 11 800 osób. Najlepsze miesiące to oczywiście  maj i czerwiec, kiedy jest organizowanych dużo wycieczek szkolnych, najsłabiej wypadają listopad, grudzień, styczeń – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.Staramy się o wpis na Szlak Zabytków Techniki i mam nadzieje, że industrialny charakter obiektu, jak i zainteresowanie ze strony zwiedzających będą przemawiać na naszą korzyść.

Muzeum funkcjonuje zaledwie od roku i  podlega pod Gminę Żarki, ale historia obiektu jest znacznie, ale to znacznie dłuższa. Budynek wybudowany w latach 30. XX wieku, jako młyn elektryczny, tak funkcjonował przez blisko 80 lat. W 2015 roku, zakończyła się przebudowa obiektu pod muzeum, które zostało stworzone w konwencji parku technologicznego. Multimedia i eksponaty mają interaktywny charakter i pozwalają na aktywność w trakcie zwiedzania. Po muzeum oprowadzają  przeszkoleni przewodnicy, ze stempelkami z kłosami zbóż, którymi nagradzają aktywnych zwiedzających.

Zachowano autentyczne urządzenia młyna: pędnie, mlewniki i inne. Ekspozycja uzupełniona o przedmioty wykorzystywane dawniej w warsztatach szewstwa, bednarstwa, kołodziejstwa, w młynie, piekarni, a pozyskane od mieszkańców nie tylko Gminy Żarki.

Przygotowano dwie ścieżki zwiedzania: dla dzieci do 8-go roku życia oraz dla starszych.  Multimedia są zawarte w licznych fragmentach ekspozycji. I tak dla przykładu w części poświęconej piekarstwu w drzwiczkach pieca chlebowego zainstalowany jest monitor, na którym wyświetlana jest scena rodzajowa. W wersji dla dorosłych to widziana z perspektywy pieca rozmowa piekarzy, w wersji dla dzieci to dyskusja chlebków, czekających na wypieczenie. Mulimedia zastosowane są w przypadku gier dla dzieci.

Sprawdź możliwości  Starego Młyna w Żarkach i przyjedź koniecznie https://www.youtube.com/watch?v=aIIa9TM0k8Q
Zapraszamy: www.muzeumzarki.pl

 

czytano: 2209 razy, źródło: turystykazarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy