Strona główna » Na weekend » Seniorzy
Bujany fotel, ciepłe kapcie i serial w telewizji? Ten wizerunek seniora odchodzi już do lamusa. Choć trzeba przyznać, że błogie lenistwo ma swoje uroki. Seniorzy coraz częściej traktują wolny czas jako szansę na aktywność, kontakty towarzyskie i rozwijanie zainteresowań. Taką właśnie ofertę spędzenia wolnego czasu przygotowaliśmy dla Ciebie - drogi seniorze. Będziemy się ruszać, zwiedzać, powracać do przeszłości Żarek i radosnych chwil dzieciństwa.
Żarki to urocza, mała miejscowość w której znajdziemy kilka wartościowych punktów, które warto zobaczyć w czasie wypoczynku na tym terenie. Jako że znajdujemy się w miejscowości na Szlaku Orlich Gniazd proponujemy odbyć spacer do ruin strażnicy pochodzącej z XIV wieku. Jej pozostałości znajdują się w niewielkiej odległości od Przewodziszowic - dzielnicy Żarek. Możemy tam dotrzeć zostawiając nasz pojazd w centrum miasta (ok. 3 km), z parkingu przy Leśniowie (ok. 2 km) bądź z miejsca postojowego w Przewodziszowicach (ok. 1 km). Ruiny strażnicy znajdują się pośrodku lasu, spacer wyasfaltowaną ścieżką pieszo-rowerową w ciszy przyniesie ukojenie dla zabieganego życia. W drodze można podziwiać ostańce skalne, swoją wyprawę można urozmaicić o powrót Transjurajskim Szlakiem Konnym do odnogi drugiej ścieżki pieszo-rowerowej.
więcej na http://www.turystykazarki.pl/artykuly/144
Przed następnym punktem dnia można posilić się włoskimi lodami oferowanymi w Leśniowie, Kawiarence Leśniowskiej lub skonsumować dania z karty menu w Przystani Leśniów (ul. Źródlana 5, http://www.turystykazarki.pl/artykuly/96)
Druga propozycja naszej wycieczki ma bardzie historyczny wyraz, jest związana z dziejami miasta. Żarki to miejscowość z przeszłością, często określana hasłem: „Na styku kultury polskiej i żydowskiej” bowiem patrząc na jej historię mamy przed oczami obraz Polaków i mieszkających na tym terenie Żydów przed i w trakcie II wojny światowej. Los czcicieli Jahwe zakończył się tragicznie w tamtym czasie, ale ślady po ich kulturze pozostały - świadczy o tym Szlak Kultury Żydowskiej, który można pokonać w 1,5 godziny. Szlak obejmuje miejsca pamięci: wśród przystanków możemy wyróżnić między innymi dawną bożnicę, cmentarz lub charakterystyczną zabudowę miasta.
Od co najmniej XVII w. Żarki stanowiły miejsce żydowskiego osadnictwa. Tutejsi Żydzi trudnili się handlem, rzemiosłem, finansami, przyczynili się do XIX-wiecznego uprzemysłowienia Żarek, współtworzyli elitę miasta, uczestniczyli także np. w walkach powstańczych i Września 1939 r. W 1827 r. mieszkało tu 702 Żydów (27,3 proc. ludności), w 1864 r. - 2291 (61 proc.), a w 1921 - 2536 (57,6 proc.). Przed II wojną światową w Żarkach żyło ok. 600 rodzin żydowskich, a ich członkowie mieli własne, ale i wspólne z chrześcijanami, organizacje i instytucje - oświatowo-kulturalne, sportowe, społeczno-polityczne. Wszystko to przerwały okupacja i holokaust, pozostały jednak cenne ślady i pamięć.
więcej na: http://www.turystykazarki.pl/kategorie/szlak_kultury_zydowskiej
Po przejściu szlaku proponujemy skosztować potrawy żydowskie serwowane w Gościńcu Jurajskim przy ul. Koziegłowskiej (ul. Koziegłowska, http://www.turystykazarki.pl/artykuly/98 )
Urokliwym miejscem na zakończenie dnia jest zachód słońca na Laskowcu.
więcej: http://www.turystykazarki.pl/artykuly/145
To tylko pomysł, wierzymy że siły pozwolą, aby samemu zobaczyć więcej i więcej i jeszcze więcej.
Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?
Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17
tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl