Suliszowice i Zaborze

Strona główna » Aktywnie » Turystyka kwalifikowana - wspinaczka » Suliszowice i Zaborze

wielkość tekstu:A | A | A

1. KAZALNICA SULISZOWICKA– 18 dróg,  wysoka, 20-metrowa, ładna skała o bogatej rzeźbie i ciekawych formacjach ukryta na polnej wyspie pośród młodego iglastego lasu. Na skale przeważają przewieszenia po solidnych dziurach. Drogi premiują moc i wytrzymałość.

Skała jest generalnie lita, lecz należy uważać na występujące miejsca skorodowanej skały. Na schowanej w cieniu lasu Kazalnicy Suliszowickiej można wspinać się również w upalne dni.

Na skale została ubezpieczona ringami pełna siatka (16) dróg w przedziale trudności VI.1 do VI.5. Z naciskiem na te trudniejsze. Do najciekawszych i ładnych dróg na skale można zaliczyć: Drwal Kostuch VI.3+, Leszczynowiec VI.1+, Drzewiec VI.3 i Buła i Spóła VI.1+. Najtrudniejszymi liniami na skale są Pinokio VI.5 i Pieńkowa Dama VI.4.

Tereny przyległe do skały (pola i las) są własnością prywatną. Należy zachowywać się kulturalnie. Sklepy i gospodarstwa agroturystyczne w wiosce.

HISTORIA. Kazalnica Suliszowicka była eksplorowana wspinaczkowo w latach 80. i 90. XX wieku. W tamtym czasie wędkowane były łatwiejsze drogi po dużych dziurach. Skałą na poważnie zainteresował Paweł Haciski dopiero w 2006 roku. I to on przeprowadził intensywną akcje ekiperską. Drogi zostały ubezpieczone dzięki funduszom Wydawnictwa Ring oraz środkom własnym Pawła. Akcję ekiperską wspomagali też Tomek Skoczylas, Maciek Mińczuk i Artur Pierzchniak, którzy też z własnych funduszy ubezpieczyli kilka dróg

Opracowanie: Artur Pierzchniak

Źródło: http://wspinanie.pl/topo2/page,topo-rejony,rejon,224.html

 

2. SKAŁA WE WSI – 10 dróg – Skała na podwórku domu nr 26, nazywana też mniej dyplomatycznie Skałą u chłopa. Trudności od VI+ do VI.4.

Źródło: http://wspinanie.pl/topo2/page,topo-skaly,skala,316.html

 

3. REJON DZIURAWEJ – 13 dróg

- DZIURAWA (inne nazwy: Kapuśniak, Płetwa, Szalet;) – 11 dróg. Kapuśniak ma 15 metrów wysokości i do tej długości dochodzą istniejące tu drogi. Na skale jest 9 ubezpieczonych dróg i jedna rysa na własnej asekuracji. Jest też jeden wariant wędkowy - Sowiński.

Drogi mają trudności od VI do VI.4. Najładniejszą linią jest Szalona Depresja VI.2, a najtrudniejsza droga na skale to Mis Szaletu VI.4. Fajne są też: Droga Berghausena VI.2, Tirówka VI.3+ i Kwestia Pary VI.3. Skała jest lita i czysta bez parchów. Miejscami może się kruszyć w łupkowym wapieniu drogi Przekleństwo Empatii. Drogi oferują wspinanie w lekkim przewieszeniu, często po dobrych dziurach. Są też bardziej wymagające wspinaczki "po niczym" na tarcie w poszukiwaniu mikrochwytów.

W pobliżu Kapuśniaka na polach leży parę innych skałek, na których znajdują się stare projekty, ale nie są zbyt interesujące wspinaczkowo - kruche i bez chwytów. Za to niedaleko za wioską, w młodym lesie na polanie znajduje się świetny rejon - Kazalnica Suliszowicka.

HISTORIA. Większość dróg na Kapuśniaku powstało jeszcze w latach 90. XX wieku. Były ubezpieczone spitami oraz ringami z pręta zbrojeniowego, kiedyś głównego budulca punktów asekuracyjnych w naszych skałach. Kilkanaście takich ringów, w dobrym stanie, przetrwało do dziś na Kapuśniaku. W latach 90. pierwsze i najciekawsze drogi otwierają Donald Berghausen (Droga Berghausena), Piotr Barczyński (Filip z Konopi) i Grzegorz Zieliński (Tirówka). Powstają wtedy również jeszcze inne naprawdę ładne drogi, jak Szalona Depresja, czy Mis Szaletu, lecz ich autorstwo, nie jest do końca znane, a szkoda.

W latach 2008-2009 za skałę zabiera się Patryk Dudek (prezes KW Częstochowa). Wraz z ekipą klubową wymienia część starej asekuracji na nowe ringi. Przy okazji powstaje kilka nowych dróg, m.in. Sztafeta Patryka. Skała zostaje oczyszczona z bujnej roślinności, co odsłania jej kolejne walory. Całe nowe obicie skały sfinansował osobiście Patryk Dudek.

Opracowanie: Artur Pierzchniak

Źródło: http://wspinanie.pl/topo2/page,topo-skaly,skala,290.html

 

4. SKAŁA  BIEDRUNIOWA– 13 dróg – skała na peryferiach Suliszowic (tzw. Podlesie) może stanowić ciekawy cel w ciepły słoneczny dzień. Sąsiadujący ze skałą las daje dużo cienia. Łącznie na skale znajduje się 13 w pełni ubezpieczonych dróg o trudnościach od V do VI.4.

WSPINANIE. Wystarczy lina i 7 ekspresów. Wszystkie drogi posiadają komplety punktów. Stanowiskami są „baranie rogi„ („świńskie ogony”), więc odpada konieczność przewiązywania się w punktach stanowiskowych. Tylko na Suchych Gaciach na Dnie Morza występuje taka konieczność (ring z koluchem). Drogi o trudnościach od V do VI.4.

Źródło: http://toprope.pl/index.php/topo/polska/304-skaa-biedruniowa-suliszowice-topo-rejonu-wspinaczkowego

Warto zajrzeć:  http://toprope.pl/index.php/topo/polska/541-suliszowice-qnie-tylko-dla-orowq-topo-rejonu-wspinaczkowego-2013

 

5.  SKAŁY ZASTUDNIE położone są w pięknej Dolinie Wiercicy i skryte w bukowo-dębowym lesie w pobliżu wsi Suliszowice - Zastudnie. Oferują bardzo urozmaicone wspinanie - od łatwych szkolnych dróg w płytach i rysach, po syte ekstremy w okapach Czarnego Psa. Rejon jest bardzo ładny, zaliczam go do czołówki najlepszych skał na Jurze Północnej, zwłaszcza ze względu na spokój i ciszę. Z pobliskimi rejonami Baby i Skały Pustelnika tworzą urokliwy zakątek.

Skały Zastudnie położone są w Suliszowicach. Skały Zastudnie dla ruchu wspinaczkowego odkrył duet Demonów - Tomek Skoczylas i Maciek Mińczuk. Oni jako pierwsi zaczęli eksplorować ten urokliwy rejon. Chłopaki umiejętnie otworzyli kilka bardzo ładnych linii na Lisiej Skale, po czym dołączył do nich Paweł Boulder Haciski i Artur Guma Pierzchniak.

DOJAZD. Przejeżdżamy całą wioskę w kierunku na Janów ( wjeżdżając od Zaborza), na zjeździe z dużej góry po lewej stronie widać Zastudnie z boiskiem, obok którego na skraju lasu można zaparkować. Pod skałę idziemy niebieskim szlakiem piaszczystą drogą około 1km.

SKAŁY:

- Czarny Pies – 15 dróg od V+ do VI.5+/6

- Lisia Skała – 15 dróg od IV do VI.4+

- Ostatnie Skały – 6 dróg od V do VI.3

- Ślimak – 5 dróg od VI.1 do VI.6+

 

6. SROGA SKAŁA – 14 dróg - Sroga Skała  położona jest w małej wiosce Zaborze na wylocie do Suliszowic. Wspinanie na Srogiej Skale jest estetyczne w litej ładnej skale z bardzo dobrą asekuracją. Drogi mają do 15 m wysokości i z powodzeniem można polecać każdą z nich nawet na upalne dni. Słońce na skale pojawia dopiero późnym popołudniem. W najbliższej okolicy w Suliszowicach też jest wiele świetnych i obitych skał.

DOJAZD W centrum wioski znajduje się sklep. Jadąc dalej prosto mijamy ostatnie zabudowania i wjeżdżamy na  polną,  szutrową  drogę prowadzącą do Suliszowic. Po około jednym kilometrze widzimy po prawej, zaraz przy drodze na polu stojącą Srogą Skałę.

Opracowanie: Artur Pierzchniak

Źródło: https://wspinanie.pl/topo2/page,topo-rejony,rejon,214.html

Warto zajrzeć: http://toprope.pl/index.php/topo/polska/64-sroga-skaa-polska-topo-rejonu-wspinaczkowego

Warto zajrzeć: http://topo.portalgorski.pl/Zastudnie,Zastudnie,Dolina-Wiercicy,Jura-Krakowsko-Cz%C4%99stochowska,skala,615

Warto zajrzeć:  http://toprope.pl/index.php/topo/polska/549-zastudnie-qnie-tylko-dla-orow-topo-rejonu-wspinaczkowego-2013

7. TURKOWA W SULISZOWICACH– 5 dróg

http://toprope.pl/index.php/topo/polska/1197-torkowa-suliszowice-topo-rejonu-wspinaczkowego-2020

8. SKAŁA ALF W SULISZOWICACH– 14 dróg

http://toprope.pl/index.php/topo/polska/1193-skala-alf-suliszowice-topo-rejonu-wspinaczkowego-2020

9. SKAŁA POD PRĄDEM W SULISZOWICACH  - 13 dróg

http://toprope.pl/index.php/topo/polska/1125-skala-pod-pradem-suliszowice-topo-rejonu-wspinaczkowego

10.  SAMCOWIZNA – 4 drogi

https://wspinanie.pl/2018/06/rejon-suliszowic-samcowizna-i-molenda/?fbclid=IwAR0_X7UKaNRnV-5UdnqmdSaC-4LU89VQpPtTg2cPmr0T7gysE7AF6-P_nWI

11. MOLENDA – 8 dróg

https://wspinanie.pl/2018/06/rejon-suliszowic-samcowizna-i-molenda/?fbclid=IwAR0_X7UKaNRnV-5UdnqmdSaC-4LU89VQpPtTg2cPmr0T7gysE7AF6-P_nWI

http://toprope.pl/index.php/topo/polska/1085-molenda-suliszowice-topo-rejonu-wspinaczkowego-2018

12. BRAMA SULISZOWICKA/MARKOWA SKAŁA – 3 drogi

http://toprope.pl/index.php/topo/polska/1195-brama-suliszowicka-markowa-skala-topo-rejonu-wspinaczkowego-2020?fbclid=IwAR2i9P7uKP_GLniWZ_JbW50Wbi9SHwJcGa_uf6i_1ge8sFoH1cHSkv2TxZk

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy