Pomnik świętego Gietyngiera

Strona główna » Przewodnik turystyczny » Pomniki i miejsca pamięci » Pomnik świętego Gietyngiera

wielkość tekstu:A | A | A

Ludwik urodził się 16 sierpnia 1904 w Żarkach. Był synem Władysława i Józefy z domu Maślankiewicz. Gdy miał cztery lata, został oddany przez rodziców do miejscowej ochronki prowadzonej przez siostry zakonne.

Do szkoły początkowej uczęszczał w rodzinnej miejscowości w latach 1912-1916, a następnie złożył egzamin wstępny do czwartej klasy w Pierwszym Gimnazjum Polskim w Częstochowie. Po dwóch latach nauki przeniósł się do Gimnazjum Opieki Społecznej w Częstochowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1922 r. Studiował na wydziale filozoficzno- teologicznym Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia kapłańskie przyjął na Jasnej Górze, z rąk bpa Teodora Kubiny 25 czerwca 1927 roku. W następnych latach prowadził działalność dydaktyczną w szkołach diecezji częstochowskiej. Przygotowywał na UJ pracę doktorską: Dzieje dekanatu częstochowskiego pod zaborem rosyjskim. Od 1929 do 1934 r. był wikariuszem parafii św. Trójcy i prefektem szkół w Będzinie. Pełnił obowiązki kościelnego asystenta Koła Związku Inteligencji Katolickiej, moderatora II Sodalicji Pań Nauczycielek pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez gestapo 6 października 1941 r. i trafił do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi, a następnie 30 października znalazł się w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau, zarejestrowany jako numer 28288. Męczeńska śmierć przyszła po miesiącu pobytu w obozie z rąk obozowego oprawcy.

Bardzo trudne warunki więzienne w Konstantynowie, męcząca podróż oraz terror pierwszych dni pobytu w Dachau pogorszyły stan zdrowia ks. Ludwika Gietyngiera. 30 listopada 1941 r. odprowadzono go do „szpitala” obozowego, gdzie został powalony na ziemię przez jednego z najokrutniejszych oprawców. Sepp Hayden deptał go po brzuchu, a potem zamordował.

Jego cierpienia zostały dostrzeżone. Jego  osoba pośmiertnie doczekała się beatyfikacji z rąk papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników II wojny światowej. Dla uczczenia pamięci błogosławionego w Siewierzu jedna z ulic nosi jego imię, a w gminie Czarnożyły w województwie łódzkim został patronem publicznej szkoły podstawowej w Łagiewnikach. Pierwszy kościół pod wezwaniem Bł. Ludwika Gietyngiera mieści się w Jaroszowie, jednym z sołectw Gminy Żarki.

28 maja 2000 roku poświęcono pomnik, stojący na placu imienia tego błogosławionego Ludwika Rocha Gietyngiera w centrum Żarek.

Świadkowie życia ks. Gietyngiera podkreślali, iż był on człowiekiem odznaczającym się duchem głębokiej pobożności i modlitwy.

 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy