Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie

Strona główna » Turystyka » Edukacyjna » Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie

wielkość tekstu:A | A | A

Będąc na wypoczynku  w okolicy Żarek nie można zapomnieć o jednej z większych atrakcji dla dzieci. Nowoczesne, interaktywne muzeum stworzone w konwencji parku technologicznego.

Zwiedzający Stary Młyn wyruszą w pasjonującą podróż  w czasie. W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł od wieków obecnych w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa  i kołodziejstwa. Całość uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek. 

Muzeum w Starym Młynie przygotowało dwie ścieżki zwiedzania: jedną dla dzieci do 8 roku życia, drugą dla osób dorosłych. Ekspozycja muzeum wzbogacona jest multimedialnymi prezentacjami, natomiast interaktywne stanowiska zachęcają do poznania tajników pracy niektórych rzemieślników. Podczas zwiedzania stałej ekspozycji odwiedzający będą uczestniczyć w drobnych czynnościach związanych z młynarstwem.  W sali rzemiosł natomiast uczestnicy prócz tego, że odwiedzą warsztat bednarza, kołodzieja i szewstwa to dodatkowo spróbują swoich sił przy budowie beczki. Zwiedzanie Starego Młyna odbywa sie z przewodnikiem, czas trwania to godzina czasu.

Muzeum w Starym Młynie w Żarkach jest autentyczne w każdym wymiarze. Powstało w oryginalnym budynku z myślą o zachowaniu dziedzictwa poprzemysłowego odnowiono autentyczne mlewniki, pędnie i szereg innych urządzeń, bez których mąka nie mogłaby powstać. 

Stary Młyn to wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci w niecodzienny sposób poznają jak wyglądało życie ich dziadków.

Od 1 stycznia 2017roku Stary Młyn w Żarkach jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Więcej na http://www.zabytkitechniki.pl

Zobacz film promujący Muzeum w Starym Młynie: https://www.youtube.com/watch?v=aIIa9TM0k8Q

Dane teleadresowe:

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach

ul. Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki

tel. 690 070 772

poczta@muzeumzarki.pl

www.facebook.com/starymlyn.zarki

www.muzeumzarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy