Strona główna » Turystyka » Kulturowa » Żarecka Judaika- Szlak Kultury Żydowskiej
Żarki były od XVII wieku małym, ale wielonarodowym miastem, w którym splatały się dzieje i losy Polaków oraz mieszkańców pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego, ale przede wszystkim żydowskiego. Świadczą o tym m.in. wielojęzyczne nagrobki na tutejszych cmentarzach. Obecnie Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. Jeszcze dzisiaj niektórzy określają Żarki mianem "żydowskie".
Od co najmniej XVII w. Żarki stanowiły miejsce żydowskiego osadnictwa. Z czasem wyznawcy judaizmu zorganizowali, za zgodą właściciela miasta, własny samorząd. Tutejsi Żydzi trudnili się handlem, rzemiosłem, finansami, przyczynili się do XIX-wiecznego uprzemysłowienia Żarek, współtworzyli elitę miasta, uczestniczyli także np. w walkach powstańczych i Września 1939 r. W 1827 r. mieszkało tu 702 Żydów (27,3 proc. ludności), w 1864 r. - 2291 (61 proc.), a w 1921 - 2536 (57,6 proc.). Przed II wojną światową w Żarkach żyło ok. 600 rodzin żydowskich, a ich członkowie mieli własne, ale i wspólne z chrześcijanami, organizacje i instytucje - oświatowo-kulturalne, sportowe, społeczno-polityczne. Wszystko to przerwały okupacja i holokaust, pozostały jednak cenne ślady i pamięć.
To właśnie one stanowiły podstawę do wytyczenia Szlaku Kultury Żydowskiej, który jest jednym tego typu w województwie śląskim.
Poniżej do pobrania Szlak Kultury Żydowskiej – wersja w języku polskim i wersja w języku angielskim.
Szlak rozpoczyna się na parkingu przy ul. Koziegłowskiej. Kolejne przystanki zlokalizowano w następujących lokalizacjach
- przy skrzyżowaniu ul. Częstochowskiej, Myszkowskiej i S. Moniuszki (tzw. Pod Dębem)
- przy ul. Górki obok miejsca pamięci
- przy ul. Polnej – Kirkut na Kierkowie
- przy ul. S. Moniuszki 2 – obok dawnej synagogi – obecnie Dom Kultury
- przy skrzyżowaniu ul. B. Joselowicza i ul. Kościelnej
- na Starym Rynku
Szlak można zwiedzić w oparciu o wirtualna wycieczkę:
http://wycieczki.silesia.travel/pl-PL,w509.html
lub odsłuchać audiprzewodnika:
http://www.slaskie.travel/pl-PL/Audiowycieczki/Pokaz/117270/zarki-szlak-kultury-zydowskiej
Audiobooki w wersji językowej polskiej i angielskiej do wypożyczenia w MGOK Żarki (Punkt IT)
ul. Moniuszki 2, tel. 662 257 288, 728 998 806, zarki@slaskie.travel (usługa bezpłatna).
Kolejną interesującą formą zapoznania się z żydowskim dziedzictwem kulturowym jest możliwość skorzystania z Opowieści Nieobecnych – jest to seria audioprzewodników stworzona przez Fundację Brama Cukermana z Będzina. Utwory można słuchać „online” lub pobrać na swój odtwarzacz mp3 by następnie udać się na spacer m.in. po Żarkach. Wszystkie audioprzewodniki udostępnione są całkowicie bezpłatnie.
Audiobooki do wypożyczenia w MGOK Żarki (Punkt IT)
ul. Moniuszki 2, tel. 728 998 806, zarki@slaskie.travel
Jak wysłuchać Opowieści Nieobecnych?
1. Należy wejść na stronę internetową - www.opowiescinieobecnych.org
2. Wybrać miasto oraz przystanek i odsłuchać utworów online lub pobrać je na komputer, telefon, przenośny odtwarzacz mp3, aby następnie wyruszyć na zwiedzanie miasta, ze słuchawkami na uszach.
Wasze komentarze
wszystkich komentarzy: 0
dodaj komentarz
Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?
Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17
tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl