Strona główna » Turystyka » Kulturowa » Żareckie Jarmarki
Co środę i sobotę w Żarkach w centrum miasteczka na powierzchni 1,5 hektara odbywa się największy targ w północnej części województwa śląskiego. Blisko 500 kupców, prawie dziesięć tysięcy klientów odnotowuje się w najbardziej popularne daty handlowe wiosną i jesienią. Do wyboru: lokalne produkty, przedmioty codziennego użytku, meble, sprzęt, ubrania, produkty spożywcze, warzywa i owoce oraz szereg innych produktów. Tradycja Żareckich Jarmarków sięga roku 1556 r. Wówczas Żarki otrzymały królewski przywilej organizowania targów od króla Zygmunta Augusta. W ciągu ostatnich lat obszar przy ulicach Piaski i Ofiar Katynia gruntowanie zmodernizowano poprawiając warunki handlu. Tym samym Żareckie Jarmarki są postrzegane jako największy supermarket pod….chmurką w regionie.
HISTORIA
W 1556 roku, w Wilnie, król Zygmunt August daje Żarkom trzy jarmarki w ciągu roku: na św. Stanisława, na Nawiedzenie Matki Boskiej i na Św. Andrzeja. Tyle mówią źródła historyczne. Jarmarki zanikły, najstarsi ludzie pamiętają jedynie jarmark na św. Stanisława. Trwały cały tydzień, od 1 do 8 maja, co roku i były to jarmarki służące wyłącznie sprzedaży koni i owiec. Wiadomo, że już na dwa tygodnie przed jarmarkiem zjeżdżała szlachta z całej Polski, panowie, kupcy, handlarze. Przybywali kupce polscy i żydowscy, i z zagranicy, nawet z Włoch. Wynajmowali mieszkania i chlewy przeważnie u gospodarzy mieszkających przy ulicy Krakowskiej (obecnie ul. Marsz. J. Piłsudskiego). Tu się zatrzymywali i lokowali swoje konie, owce i barany. W dzień handlowano na jarmarku. Wieczory spędzano rozrywkowo. Wszyscy bawili się i tańczyli w gospodzie obywatela Bubla, która mieściła się na rogu ulic Krakowskiej i Leśniowskiej. Alkohol sprzedawano w sklepach monopolowych pana Kurka, mieszczące się na targowicy. Jarmarki odbywały się do 1918 roku, do chwili gdy odpust św. Stanisława przeniesiono z Żarek do nowo wybudowanego kościoła w Myszkowie. Kiedyś targowano na placu Starego Rynku przed kościołem parafialnym, po wojnie targowisko przeniesiono na plac przy stodołach. Przed wiekami w Żarkach handlowało się w każdy wtorek. Dzień targowy przeniosły na środę okupacyjne władze austriackie podczas I wojny światowej. Sobotę wyznaczono jako dzień targowy na początku lat 90. XX w. Była to jedna z pierwszych decyzji władz samorządowych, które przejęły po zmianie 1989 r. teren targowiska od Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Rok 1993 był pierwszym, w którym Targowisko Miejskie zaczęła prowadzić Gmina Żarki. Rozpoczął się proces inwestowania. Wykonano wówczas: rampę dla bydła, kojec, remont szaletów, ogrodzenie i wprowadzono pobór opłat od godz. 4.00 do 9.30.
TARGOWISKO DZISIAJ
Dzięki inwestycjom na terenie Targowiska Miejskiego, a także szacunku dla królewskiego przywileju Żareckie Jarmarki nadal są bardzo popularnym miejscem zakupów. Dziś chodzenie na zakupy na targ co środę i sobotę to tradycja niemal w każdym żareckim domu i nie tylko, bo klienci przybywają z całego województwa śląskiego. Robienie sprawunków na targowicy, bo tak się mówi w Żarkach, ma swój klimat. Tu można się potargować, dotknąć towar, jest czas na rozmowę z zaprzyjaźnionym sprzedawcą. Wyjście na targ to często wyprawa całej rodziny. Panie idą pooglądać sukienki, dzieci żywe zwierzęta, a panowie zorientować się w cenach zboża lub żywca. Kiedyś Żarki słynęły z targów końskich, dzisiaj koni już coraz mniej, ale nadal oferuje się tu żywy inwentarz: trzodę chlewną, kaczki, kury, kozy, króliki.
W ostatnich latach władze Żarek przy wsparciu środków unijnych sporo zainwestowały na jarmarku: zmodernizowano główny deptak, zbudowano chodniki i parkingi w bezpośrednim sąsiedztwie targu, wybrukowano półtora hektara placu targowego i wykonano uzbrojenie podplanowane hale targowe.
Targ w Żarkach to i miejsce szczególne. Odbywa się bowiem przy kompleksie zabytkowych stodół włościańskich wybudowanych w II połowie XIX i początkach XX wieku. Tak niezwykłe miejsce, będące wielkim spichlerzem, sprzyjało rozwojowi handlu. Dzisiaj handlowcy chętnie rozkładają swój towar w stodołach. To efekt działalności Kupieckiego Sąsieku w Żareckiej Stodole, czyli odbywających się kilka razy w roku pokazu produktów tradycyjnych, rękodzieła oraz lokalnych smakołyków. Kupiecki Sąsiek jest otwarty w sobotę przed Niedzielą Palmową, w sobotę w każdy długi weekend: majowy, po Bożym Ciele, po Matki Bożej Zielnej. Kupiecki Sąsiek otrzymał Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny w 2006 roku.
Dane teleadresowe:
Żareckie Jarmarki odbywają się przy Zespole Zabytkowych Stodół
ul. Ofiar Katynia 2, 42-310 Żarki
Wasze komentarze
wszystkich komentarzy: 0
dodaj komentarz
Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?
Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17
tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl