Szlak Orlich Gniazd

Strona główna » Aktywnie » Turystyka piesza » Szlak Orlich Gniazd

wielkość tekstu:A | A | A

To najstarszy i najbardziej reprezentatywny szlak pieszy w Polsce oznakowany ponad 50 lat temu w kolorze czerwonym. Niestety, nie przebiega on przez teren gminy Żarki, ale będąc na Jurze warto z niego skorzystać. Najbliższy punkt dostępu do tego szlaku w obszarze Gminy Żarki znajduje się nieopodal miejscowości Czatachowa. Początek szlaku znajduje się w centrum Częstochowy obok kościoła Św. Zygmunta, a kończy w pobliżu Wawelu w Krakowie.

http://www.orlegniazda.pl

Wytyczenie szlaku, wiodącego przez najwyższe wzniesienia Jury, zaproponował w 1927 r. w czasopiśmie „Ziemia" Stanisław Leszczyński. W 1930r. wyznaczono szlak koloru czerwonego biegnący z Krakowa łukiem w jego północno-zachodnich okolicach, poprzez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tęczyński, a następnie powracający do Krakowa. Szlak obfitował w wiele walorów krajobrazowych i krajoznawczych. W zasadzie przez lata nie był przez nikogo konserwowany i odnawiany, po pewnym czasie znaki przestały być widoczne i szlak zaniknął.

Projekt nowego szlaku ogłosił w 1948 r. znany turysta i krajoznawca Kazimierz Sosnowski. Wyznaczenie szlaku nastąpiło dwa lata później, w 1950 r. dzięki pozyskanym funduszom z Ministerstwa Komunikacji. Następnie trasa szlaku była wielokrotnie zmieniana i korygowana, aby poprowadzić turystów przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak ten łączy Częstochowę z Krakowem poprzez większość jurajskich zamków, od których wziął swą nazwę. Dawniej bowiem niedostępność warownych jurajskich zamków porównywana była z orlimi gniazdami.

Na trasie tego szlaku znajdują się ruiny zamków: Olsztyn, Ostrężnik, Mirów, Bobolice, Morsko, Ogrodzieniec, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn i Ojców oraz odbudowany zamek w Pieskowej Skale. Napotkamy także pałace w Złotym Potoku i Pilicy. Po drodze napotyka się również wiele zabytkowych kościołów m.in. w: Olsztynie, Zrębicach, Złotym Potoku, Niegowej, Skarżycach, Pilicy i Giebultowie.

Atrakcją szlaku są rezerwaty przyrody, w tym Zielona Góra i Sokole Góry ma terenie Gminy Olsztyn. Dalej szlak biegnie przez Rezerwat Parkowe, Ostrężnik, Górę Zborów i Smoleń oraz Ojcowski Park Narodowy.
 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy