Agroskałka w Przybynowie

Strona główna » Turystyka » Edukacyjna » Agroskałka w Przybynowie

wielkość tekstu:A | A | A

Agroskałka w Przybynowie to wyjątkowe miejsce, gdzie na odwiedzających czeka wspaniała zabawa w otoczeniu przyrody oraz podróż w czasie do przełomu XIX/XX w.

Co chciałbym przekazać dzieciom, wnukom? Może opowiść o dzieciństwie rodziców, dziadków. O rzeczach, które były, a których już nie ma, które nie przetrwały. Taki właśnie świat ukazuje Miniskansen Wsi Jurajskiej znajdujący się na terenie Agroskałki. W starej, drewnianej chacie z przełomu XIX i XX wieku zobaczyć można stary piec, piękne ręcznie rzeźbione meble z duszą, narzędzia codziennego użytku. Kołowrotek, ręcznie dziergane obrusy i wiele innych. Wokół chaty drewniane ogrodzenie. Tuż przy chacie kuźnia z przełomu XIX i XX wieku z oryginalnym kompletem narzędzi, które służą jeszcze dzisiaj do wyrobu podków. W zagrodzie podziwiać można stare narzędzia i maszyny rolnicze. Do oglądania są bryczki i sanie dawniej używane na wsi pod Częstochową.

Miejscem wyjątkowym jest zwierzyniec. Mieszkają tutaj: wielbłąd, lamy, alpak, kangur, kuce, kozy, owce i wiele innych zwierząt. Jest woliera z ptactwem ozdobnym, kaczkami, drobiem domowym. Wizyta w zwierzyńcu jest elementem każdego wycieczkowego pakietu.

Pobyt w Agroskałce warto wzbogacić o autorskie warsztaty edukacyjne, dedykowane szczególnie  najmłodszym.  Do wyboru warsztaty: „Skąd się bierze mleko?” oraz „Co z tego będzie, gdy kura na grzędzie?”  W trakcie, których najmłodsi nie tylko poznają odpowiedzi na te pytania, ale również posłuchają opowieści o zwierzętach, nauczą się obsługi tradycyjnej maselnicy, spróbują pysznych serów, mleka, masła oraz przeniosą się do laboratorium szalonego naukowca z „jajecznym rentgenem”.

Podczas letnich wypraw czas w Agroskałace najmłodszym urozmaici również wizyta na placu zabaw oraz przejazd kolejką Jurajski Ekspress. Stylizowanym pociągiem można podróżować po zakątkach gospodarstwa, poznając jego uroki. Zadaszone wagoniki pozwalają na przejażdżkę nawet w czasie niesprzyjającej pogody.

Agroskałka w Przybynowie to miejsce, gdzie można się dobrze bawić z dala od zgiełku dużych miast i codziennych obowiązków. Przez cały rok oferta dostępna dla grup zorganizowanych, natomiast dla turystów indywidualnych Agroskałka dostępna jest od maja do października.

Zobacz film z Agroskaki: https://www.youtube.com/watch?v=yDiMFhIHvPg

Dane teleadresowe:

Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Skałką"

Przybynów, ul. Szkolna 34, 42-310 Żarki

tel. 501 154 921

info@agroskalka.pl

https://agroskalka.pl/

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy