Miniskansen Wsi Jurajskiej Przybynów

Strona główna » Turystyka » Edukacyjna » Miniskansen Wsi Jurajskiej Przybynów

wielkość tekstu:A | A | A

Co chciałbym przekazać swoim dzieciom, wnukom??? Może opowiem im o moim dzieciństwie, o dzieciństwie moich rodziców, dziadków. O rzeczach, które były, a których już nie ma, które nie przetrwały. W taki właśnie świat przeniesiemy się odwiedzając Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie. W starej, drewnianej chacie odrestaurowanej z wielkim pietyzmem odnajdziemy stary piec, piękne ręcznie żłobione meble z duszą, narzędzia codziennego użytku. Stąpając po drewnianych deskach podłogi odwiedzamy kolejne izby, które zobrazują życie na wsi w dawnych latach. Kołowrotek, ręcznie dziergane obrusy i wiele innych. Organizowane są warsztaty, spotkania, prowadzone są zajęcia edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Wokół chaty drewniane ogrodzenie. Tuż przy chacie odnajdziemy kuźnię z przełomu XIX I XX wieku z oryginalnym sprzętem, który służy jeszcze dzisiaj do wyrobu podków. W zagrodzie powstaje ekspozycja starych narzędzi domowych i rolniczych. Do oglądania są bryczki i stare sanie dawniej używane na wsi pod Częstochową.

Ofertę agrogospodarstwa i mini skansenu uzupełnia zwierzyniec, w którym są: wielbłąd, lamy, alpak, kangur, kuce, kozy, owce i wiele innych zwierząt. Nieopodal woliera z ptactwem ozdobnym, kaczkami, drobiem domowym.

 

Edukacja i Zabawa
W efekcie powstał Miniskansen, w którym jest realizowana oferta edukacyjno-turystyczną dla przedszkoli, szkół, rodzin z dziećmi. Są tu przeprowadzane warsztaty edukacyjne pt. „Ocalić od zapomnienia”
Skansen to obraz dawnego wiejskiego życia. Gospodarzom udało się połączyć usługi turystyczne z usługami edukacyjnymi i dzięki temu uzupełnić lukę w tym zakresie w północnej Jurze. Miniskansen działa w ramach czynnego gospodarstwa rolnego, a to także doskonała możliwość poznania współczesnego obrazu rolnictwa.

Miniskansen otrzymał II nagrodę (I nie przyznano) w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego w 2011 roku w kategorii Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi. Jest również najlepszym Produktem turystycznym Częstochowy i regionu częstochowskiego według Częstochowskiej Organizacji Turystycznej w 2011 r.

Gorąco polecamy dla rodzin z dziećmi i grup szkolnych

Skansen jest czynny codziennie. Po skansenie oprowadza gospodarz. Grupy zorganizowane proszone są o rezerwację. Skansen jest dostępny również dla klientów indywidualnych.

Oprócz zwiedzania Miniskansenu Wsi Jurajskiej (oryginalnej drewnianej chałupy wraz z XIX w. wraz z wyposażeniem) i wizyty w zwierzyńcu można zamówić dodatkowe usługi: pokaz pracy kowala, przejażdżki powozem konnym, regionalne posiłki, ogniska, biesiady. W sezonie wiosenno-letnim dla dzieci jest rozkładany dmuchany plac zabaw dla dzieci.

Oferta na różne okazje
Barbara i Artur Socha oprócz tego, iż prowadzą Miniskansen organizują również imprezy firmowe, okolicznościowe, pikniki dla seniorów, oferują noclegi i dobrą swojską kuchnię.

Wycieczka do skansenu "Ocalić od zapomnienia"
Jest to 5-godzinny projekt, przygotowany specjalnie z myślą o naszych najmłodszych turystach i skierowany głównie do przedszkoli i szkół podstawowych.
W ramach wycieczki dzieci będą miały okazję:
- Poznać życie dziadków i pradziadków oraz historię dzięki aktywnemu uczestnictwu w wykładzie historycznym w Skansenie Wsi Jurajskiej z początku XX wieku
- Poznać, pogłaskać oraz nakarmić zwierzaki w Zwierzyńcu
- Zwiedzić malownicze tereny Jury dzięki godzinnej przejażdżce powozami konnymi
- Wyszaleć się dowoli w parku zabaw, gdzie czekają dmuchane zamki, huśtawki, piaskownica oraz boisko do gry w piłkę nożną
- Spróbować smakołyków lokalnej kuchni

Ciekawostka:
Agrogospodarstwo Pod Skałką z Miniskansenem Wsi Jurajskiej jest jedną z czterech obiektów z województwa śląskiego, które należą do Ogólnopolskiej Sieć Zagród Edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Skałką"
Barbara i Artur Socha
42-310 Przybynów, ul. Szkolna 34
(34) 314 88 29, kom. 515 128 182
http://www.agroskalka.pl/post/121#
e-mail: info@agroskalka.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • _d2098281341
 • _d2057671341
 • _d2023411341
 • _d2088431341
 • _d2072301341
 • _d2027691341
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy