Pustelnia św. Ducha w Czatachowie

Strona główna » Turystyka » Religijna » Pustelnia św. Ducha w Czatachowie

wielkość tekstu:A | A | A

Pustelnia to miejsce odosobnienione. Tam nie dociera cywilizacja ani cuda techniki. To miejsce, za którym każdy z nas tęskni, ale do którego udać się boi. Takim właśnie miejscem na terenie Gminy Żarki jest  Pustelnia pw. Zesłania Ducha Świętego, przy której swoje duchowe życie prowadzą pustelnicy. Patronem i opiekunem wspólnoty jest Św. Antoni Pustelnik. Pustelnia położona jest na wzgórzu, na końcu wsi Czatachowa na wysokości 400 m n.p.m. Tutaj w latach 90. wybudowano pierwszą drewnianą kaplicę, w otoczeniu której w krótkim czasie powstały drewniane domki dla pustelników. Wchodzący do kaplicy widzieli małą izbę w kształcie litery „c”. Wyposażenie kaplicy było bardzo ubogie, wskazujące na charakter ludowy. Już wtedy do Czatachowej przybywali ludzie z pobliskich okolic. Przychodzili, żeby się pomodlić, poczuć Boga w przyrodzie i porozmawiać z ojcem Stefanem, który wspierał ich swoją wiedzą i pokorą. Czasami zostawali na Mszy św. odprawianej przez Ojca. Z biegiem czasu okazało się, że kaplica wystarcza pustelnikom, ale jest zbyt mała dla wiernych pragnących uczestniczyć w Eucharystii. Pustelnia zaczęła się rozrastać. Podczas budowy konieczne było zburzenie starej kaplicy, która znajdowała się w prezbiterium nowego kościoła i wybudowanie nowej. Tak się stało, obok kościoła znajduje się kaplica Mater adorans - „Matki modlącej się” z obrazem Matki Bożej, w której oblicze wpatruje się wielu szukających pomocy. Abp. Stanisław Nowak poświęcił kościół. W chwili obecnej to murowany kościółek o drewnianym, prostym wnętrzu z ołtarzem głównym. W czasie  odprawianych Mszy św. można poczuć niesamowitą atmosferę wiary.
 

Adres:

Pustelnia Ducha Świętego
Czatachowa 50
42-310 Żarki

email: pustelnia@czatachowa.pl

Duchowość:

 

Duch Święty wyprowadził na pustynię Jezusa, który walczył tam z szatanem i zwyciężył go. Pustelnicy dążą do tego, aby ich życie stało się modlitwą, a modlitwa życiem. Przez surowe odsunięcie się od świata, w samotności, milczeniu, pokucie i na modlitwie szukają woli Boga

 

Dzień rozpoczynają od indywidualnej medytacji i wspólnej modlitwy, po czym cała wspólnota uczestniczy w Ofierze Mszy Świętej, aby z tego źródła czerpać siłę do wierności swojemu powołaniu. Pustelnicy modlą się Liturgią Godzin i innymi modlitwami według duchowego upodobania, czytają Słowo Boże, odmawiają różaniec. Przez cały dzień starają się z miłością adorować Jezusa w swoim sercu. Poranna modlitwa i Msza Święta to jedyne wspólne zajęcia pustelników. Resztę czasu spędzają w odosobnieniu w swoich eremach, w samotności przygotowują sobie posiłki i je spożywają, samotnie pracują. Pracę wykonują przede wszystkim w swoim domku pustelniczym według własnych potrzeb i dla dobra wspólnoty. Pustelnicy traktują prace jako jeden ze środków pomagających im w realizowaniu swojego powołania, uświęcając ją swoją modlitwą i ofiarując swój codzienny trud Panu.

 

Mnisi praktykują ubóstwo materialne; zachowują skromność i umiar we wszystkim: ubiorze, jedzeniu, w rzeczach codziennego użytku. Dlatego praca odgrywa ogromna rolę w życiu pustelników, której poświęcają wiele godzin dziennie. Starają się być samowystarczalni, żyją z pracy własnych rąk, żywią się owocami lasu, mają pasiekę, wszyscy bracia, co roku pracują w polu u zaprzyjaźnionego gospodarza. Za swój trud dostają ziemniaki, które magazynują na zimę. Żeby mieć niezbędną do życia wodę, w zimie topią śnieg, a latem chodzą do oddalonej sadzawki. Nie przyjmują pieniędzy, ofiar, nie zbierają na tacę, ani do puszek, odsyłają darczyńców i sponsorów, otrzymują jedynie chleb od miejscowego piekarza. Jedyne pieniądze, które posiadają pochodzą z pracy rekolekcyjnej.

Pustelnicy nie mają dostępu do wygód współczesnego świata, nie korzystają z gazet, telewizji, internetu. Domki pustelników są proste i surowe, w środku piece na drewno, prymitywne podstawowe wyposażenie. Mnisi śpią w drewnianych trumnach lub na twardych deskach.

Dostępne do niedawna małe chatki eremitów odgrodzono wysokim płotem z patyków i wprowadzono klauzurę, dzięki temu nadano temu miejscu charakter małego klasztoru. Domki pustelników mają blaszane, strome dachy, w środku piece na drewno, prymitywne podstawowe wyposażenie. Są proste i surowe, jak życie tych, którzy w nich mieszkają. Pustelnicy nie mają dostępu do wygód współczesnego świata, kultywują ubóstwo, żywią się owocami lasu, mają pasiekę, żyją według własnej formuły. Większość czasu spędzają samotnie w swoich eremach, na własną rękę przygotowując nawet posiłki, izolują się od świata zewnętrznego. Obok chatek z drewna na skromnych podmurówkach bracia ustawili stacje drogi krzyżowej, kapliczki i różnej wielkości krucyfiksy. Bracia w szarych habitach, przepasani szerokimi skórzanymi pasami cenią milczenie, potrafią słuchać, prowadzą rekolekcje, misje, udzielają wsparcia. Początkowo bacznie obserwowani przez mieszkańców Cztachowy – wioski liczącej około 100 osób, dzisiaj wspólnie pracują i pomagają sobie nawzajem.

Wspólnota z Czatachowy działa w zgodzie z prawem świeckim i zasadami Kościoła katolickiego. Ojciec Stefan, założyciel czatachowskiej pustelni, jako pauliński zakonnik otrzymał od przełożonych zgodę na rozpoczęcie pustelniczego życia, już jako pustelnik obronił doktorat poświęcony odnowie duchowej człowieka.

 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • _d2098281341
 • _d2057671341
 • _d2023411341
 • _d2088431341
 • _d2072301341
 • _d2027691341
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy