Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach

Strona główna » Turystyka » Religijna » Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki ...

wielkość tekstu:A | A | A

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin jest częścią zespołu klasztornego OO. Paulinów, zlokalizowanego w Leśniowie- przedmieściu Żarek. Zespół klasztorny OO. Paulinów położony jest w parku koło źródła Leśniówki. Składa się z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP, ołtarza polowego, kaplicy nad źródłem, klasztoru, dzwonnicy, domu pielgrzyma.

Historia powstania sanktuarium ma swój początek w 1382 r. Według legendy wracający z Rusi, śląski książę Władysław Opolczyk, zatrzymał się wraz z orszakiem w dzisiejszym Leśniowie. Lato było upalne. Strudzeni wędrowcy, bezskutecznie szukali wody w tej piaszczystej, porośniętej lasem okolicy. Książę zwrócił się wówczas w modlitwie o pomoc do Matki Bożej i nagle z ziemi wytrysnęło źródło. W dowód wdzięczności za otrzymaną łaskę, książę w miejscu skąd wypłynęła woda, nakazał wybudować drewnianą kapliczkę i umieścił w niej figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z obrazem późniejszej „Czarnej Madonny”. 

Z 1559 r. pochodzi najstarsza część kościoła. Przez wieki świątynia w Leśniowie nabierała różnych kształtów, była ona wielokrotnie remontowana i odnawiana. To obiekt w stylu gotycko- renesansowym, jednonawowy, z węższym, półkolistym prezbiterium. W 1762 r. dobudowano murowaną kruchtę, a w 1791 przedłużono nawę. Obiekt posiada wieżyczkę na sygnaturkę, dobudowaną w 1798 r. Fasada ma charakter barokowy pochodzi ona z końca XVIII w. Całe Sanktuarium zbudowane jest z kamienia, obecnie pokryte tynkiem. W tej części budowli znajdują się masywne drzwi wykonane z brązu, na których widnieją sceny z Biblii. Dach Sanktuarium jest dwuspadowy, pokryty blachą miedzianą, zawiera on po cztery świetliki w kształcie "wole-oko". Sanktuarium posiada krzyżowo- żebrowy strop pokryty polichromią wykonaną przez G. Klaryskę i J. Pasternaka w latach 1987-88. Przedstawia ona m. in. przekazanie Cudownej Figury, sprowadzenie Paulinów do Leśniowa oraz koronację wizerunku. Wewnątrz ściany pokryte są licznymi freskami, które przedstawiają sceny z życia zakonników. Ołtarz główny jest późnobarokowy, bogato zdobiony. Ufundowany został przez Wojciecha Męcińskiego. Był on już kilkakrotnie odnawiany. Największym skarbem Sanktuarium w Leśniowie jest figurka Matki Bożej. Pochodzi ona z XIV w. i znajduje się w ołtarzu głównym. Do zabytkowego wyposażenia kościoła zalicza się również bogato rzeźbiony konfesjonał i stalle oraz złoconą ambonę (wszystko z roku 1782). W 1967 r. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński i metropolita krakowski Karol Wojtyła koronowali ową figurkę jako Patronkę Rodzin.  Korony pochodziły z 1746 roku. Wykonano je na zlecenie ówczesnego przeora o. N. Raciborskiego przez złotnika Jana Szabelskiego. Oficjalna koronacja Cudownej Figury Matki Bożej dokonała się na podstawie dokumentu kapituły watykańskiej 13 sierpnia 1967 r., przy udziale ok. 30 tyś. wiernych. Było to wydarzenie niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy od początku składali tu wota, aby podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski. Niestety 2 grudnia 2010 r. korony Matki Bożej zostały skradzione. Wydarzenie to poruszyło wszystkich. Metropolita częstochowski – ks. abp Stanisław Nowak – odwiedził Sanktuarium tuż po świętokradzkiej kradzieży i zachęcił ojców paulinów i wiernych do ekspiacji modlitewnej oraz do przygotowania w lipcu rekoronacji Figury. W dniu 22 czerwca 2011 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie papież  Benedykt XVI  pobłogosławił nowe korony. W geście tym zawarte zostało błogosławieństwo dla wszystkich odwiedzających i modlących się w Sanktuarium. Uroczystość rekoronacji Cudownej Figury odbyła się 2 lipca 2011 r. Aktu rekoronacji dokonał metropolita częstochowski ks. abp Stanisław Nowak, w asyście biskupów pomocniczych: ks. bp. Jana Wątroby i ks. bp. Antoniego Długosza.

W parku przy sanktuarium latach 1984 – 1986 ustawiono 15 kapliczek różańcowych. W 1994 r. wybudowano wolnostojącą dzwonnicę. W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa wybudowano ołtarz polowy, kaplicę nad źródłem potoku oraz 14 stacji Drogi Krzyżowej.

 

Wirtualna wycieczka: http://wycieczki.silesia.travel/pl-PL,w599,p4812.html

http://wycieczki.silesia.travel/pl-PL,w599,p4808.html

 

Dane teleadresowe:

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

ul. Leśniowska 99, 42-310 Żarki

tel. 34 314 80 22, 34 316 10 72 (sekretariat)

sanktuarium@lesniow.pl

http://www.lesniow.pl/

 

 

 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy