Industriada 2016 w Starym Młynie

Strona główna » Aktualności » Industriada 2016 w Starym Młynie

wielkość tekstu:A | A | A

Niby zręczny bankier i przedsiębiorca, ale jednak marzyciel i idealista. To on produkował w Żarkach maszyny rolnicze i powozy, to on także zadbał o gazowe oświetlenie ulic i walnie przyczynił się do powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. A potem, jak wielu innych wizjonerów, zbankrutował. Piotr Antoni Steinkeller – postać nietuzinkowa i zyskująca przy bliższym poznaniu – to inspiracja Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach na tegoroczną Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki.

„Gmina Żarki zgłosiła Stary Młyn – jeden ze swoich flagowych produktów turystycznych – do członkowstwa w Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszym etapem oceny był audyt, który przeszliśmy pozytywnie. Kolejnym warunkiem było otrzymanie nagrody w konkursie na Obiekt Zaprzyjaźniony szlaku, która uprawnia do udziału w Industriadzie. Również to kryterium udało się spełnić już w tym roku, dzięki czemu 11 czerwca wielkie industrialne święto zawita także do Żarek.” – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Industriada to coroczna impreza promująca Szlak Zabytków Techniki. Odbywa się na terenie całego województwa i jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej jednodniowym festiwalem dotyczącym dziedzictwa poprzemysłowego. Wydarzenia organizowane są m.in. w starych fabrykach, browarach, kopalniach, a także – jak w przypadku Żarek - w zabytkowym młynie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemysłowe legendy. W Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach przybliżony zostanie złoty okres w historii miasteczka, przypadający na czas rewolucji przemysłowej  i ściśle wiążący się z postacią wspomnianego już Piotra Steinkellera. Będą również nawiązania do rzemiosła i handlu, a także rozwoju elektryczności, co łączy się z historycznym budynkiem muzeum. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajduje się interaktywny spektakl obrazujący lata świetności miasta. Za jego przygotowanie odpowiedzialni są aktorzy „Teatru Letniskowego – U Hrabiny” z Żarek-Letniska. O elektryczności w dość nietypowy sposób opowiedzą znani z telewizji szaleni naukowcy z grupy „Pan Korek”. Będą również warsztaty stolarskie z użyciem zabytkowych narzędzi, prowadzone przez Janusza Nabiałka – rzemieślnika, artystę, starszego Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie. Dodatkowo wystawa zdjęć i multimediów z okolicznych młynów, prezentacja zabytkowych młyńskich urządzeń, przejażdżki wozem konnym, animacje dla rodzin z dziećmi i oczywiście zwiedzanie muzeum.

Szczegółowy program na www.muzeumzarki.pl i www.industriada.pl. Wstęp wolny!

 

czytano: 2287 razy, źródło: turystykazarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy