Mroczne zjawy na Biegu z duchami

Strona główna » Aktualności » Mroczne zjawy na Biegu z duchami

wielkość tekstu:A | A | A

Blisko 280 zawodników wzięło udział w Nocnym Biegu po Jurajskich Ścieżkach. Przyjechali z różnych części kraju, aby aktynie  spędzić czas i spotkać duchy. Piątkowy wieczór zgromadził nieopodal bramy leśniowskiego sanktuarium rzesze miłośników biegania i kijków Nordic Walking. Wszystkich przyciągnęły jurajskie ścieżki, a dokładniej nocny bieg organizowany w dniu 3 lipca.

- Zainteresowanie było olbrzymie – mówi Andrzej Jakóbczak, organizator. – Po kwietniowym biegu pomyśleliśmy, że warto tak atrakcyjne ścieżki wykorzystać również na otwarcie wakacji i zorganizować nocny bieg.

Ze względu na położenie na Jurze, która ma wiele interesujących legend postanowiono bieg zorganizować pod hasłem Biegaj z duchami i okazało się, że to pomysł trafiony w dziesiątkę.

- Witam na starcie ludzi aktywnych, którzy mają mocne nerwy – witali burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski i przeor leśniowskiego sanktuarium ojciec Jerzy Kielech.

Kolorowy tłum, na głowie każdego uczestnika oświetlenie, odblaskowe opaski, a na mecie odblaskowe medale. Po drodze liczne strachy: damy, postać Śmierci, diabeł i inne, które dodały niezwykłej oprawy. Wszyscy wrócili na metę z uśmiechami na twarzy.

Wśród pań w biegu pierwsze miejsce zajęła Aneta Ostrowska z Częstochowy (40,09), drugie miejsce – Magdalena Jończyk z Parkoszowic (42,18), trzecie miejsce Natalia Grzebisz ze Złotego Potoku (42,21). Wśród panów w bieganiu najlepszym okazał się Rafał Formicki z Zawiercia (30,04), drugi – Bruno Makar z Częstochowy  (33,24), trzeci – Jakub Caban (34,19).

Z kijkami najszybciej dotarła do mety Angelika Pietrzyk z Janowa (1,04), druga – Tatiana Galińska z Parkoszowic (1,09), trzecia – Anna Szczepańska z Bytomia (1,12). Wśród panów triumfował Grzegorz Dors z Janowa (59,13), drugi był Rafał Kozik z Janowa (1 h 32 sekundy), trzeci – Leszek Mielcarek z Bytomia (1 h 2 minuty).

Osobom na podium nagrody wręczali burmistrz Klemens Podlejski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak.


Organizatorem biegu była Gmina Żarki, a wśród współorganizatorów znaleźli się: LKS Zieloni Żarki, Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, MGOK w Żarkach, OSP Żarki, OSP Czatachowa.

(tekst: K. Kulińska-Pluta)

 

Podsumowanie biegu przez jedengo z uczestników:

Noc, gęsty las, przez drzewa prześwituje księżyc w pełni. W oddali ciszę przerywa rozpaczliwy krzyk. Przyspieszam i nie zauważam, kiedy z zarośli tuż obok wyłania się mężczyzna z piłą mechaniczną. Uciekam, słysząc gdzieś za sobą przyspieszone oddechy innych. Kolejny zakręt… i wpadam prosto na zjawę z trupiobladą twarzą. W kłębach dymu i ciemności trudno znaleźć drogę, nie wiadomo co czeka za następnym drzewem… Scena z horroru? Ależ skąd. To tylko bieg w Żarkach!

Biegaj z Duchami Jurajskimi Ścieżkami w Żarkach to debiutująca w tym roku, ale za to bardzo wyjątkowa impreza. Prawdopodobnie biegaczy i kijkarzy do Żarek ściągnęła piękna okolica i późna pora rozgrywania zawodów. Pakiety rozeszły się jak świeże bułeczki a ich dodatkowe 30 sztuk, które miały być do dyspozycji w biurze zawodów, zarezerwowano telefonicznie w ciągu godziny po pojawieniu się informacji na stronie! Desperaci przyjechali do Sanktuarium w Leśniowie, licząc, że ktoś nie dojedzie albo organizator się zlituje i da jakiś numer startowy…

Nikt jednak nie spodziewał się, że będzie to prawdziwe bieganie z duchami. Na ponad 9-kilometrowej trasie, prowadzącej w całości przez mroczne lasy, na uczestników biegu czyhały Biała Dama, śmierć (z kosą, a jakże!), liczne duchy, wspomniany już mężczyzna z piłą mechaniczną, złośliwe chochliki, diabły i średniowieczny rycerz w zbroi. Na szczęście, byli też strażacy zabezpieczający newralgiczne miejsca oraz punkt z wodą. Dodatkowo miejscami pojawiały się płonące pochodnie i świece, które z racji punktowego rozmieszczenia wcale nie rozpraszały ciemności, sprawiały za to mrożące krew w żyłach wrażenie.

Choć na początku niektórzy narzekali, że trasa wiedzie asfaltem, w ciemnościach nocy był to zdecydowanie dobry wybór. Same zjawy były wystarczająco absorbujące, żeby jeszcze unikać dziur i kamieni pod nogami. Nie brakło za to podbiegów i zbiegów, które solidnie zmęczyły wszystkich uczestników. Na mecie czekał absolutnie wyjątkowy medal – z duchami świecącymi w ciemności!

Dekorację zwycięzców przeprowadzono bez zbędnego przeciągania i wydłużania, w tempie wręcz ekspresowym i zasługującym na wielkie brawa. Ogólnie, cała organizacja była nad wyraz sprawna. Żadnych problemów z odbiorem numerów startowych, łazienkami czy opóźniającym się startem. Organizatorzy imprez biegowych mogą brać przykład z „Biegaj z duchami”.

Biegać z duchami w Żarkach przyjechały… Duchy ze Śląska i Zagłębia. Mowa o grupie biegowej W Pogoni za Duchem. – Biegamy tu i straszymy. Jest nas tu dzisiaj ponad dwudziestu – powiedział nam Tomasz Waszkiewicz.

– Impreza jest super, aczkolwiek uważam, że trasa była za ciężka… Żartowałem. Bardzo fajna i widowiskowa. Mam nadzieję, że duchy, które zostały po drodze wystraszone przez nas, jednak nadal będą straszyć… – śmieje się nasz rozmówca.

Pytamy, które duchy zwyciężyły w tym pojedynku, te biegające czy straszące wzdłuż trasy.

– Myślę, że to bez znaczenia, które duchy wygrały, bo to jedna rodzina. Warto było przyjechać. Miałem dziś jechać na Małą Fatrę, ale cieszę się, że przyjechałem tutaj.

My także podzielamy zdanie pana Tomasza. Warto było przyjechać i dać się nastraszyć na trasie. Mamy nadzieję, że impreza będzie się odbywała cyklicznie, przynajmniej raz w roku. Bo już tęsknimy za tymi emocjami…

KM

żródło:

https://www.festiwalbiegowy.pl/biegajacy-swiat/zarki-uciekajac-przed-duchami-zdjecia

czytano: 2737 razy, źródło: turystykazarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy