Muzeum na kółkach w Żarkach 17-19.06 2015 r

Strona główna » Aktualności » Muzeum na kółkach w Żarkach 17-19.06 2015 r

wielkość tekstu:A | A | A

Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Żarkach 17-19.06 2015 r., Wstęp wolny.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żarkach zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 17-19 czerwca Muzeum będzie gościć w Żarkach.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Żarki to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Osadnictwo żydowskie w Żarkach rozpoczęło się w XVI wieku Wtedy też powstała prawdopodobnie pierwsza synagoga. W XVIII w. zbudowano drugi obiekt kultu religijnego w mieście – dom modlitwy, który pełnił jednocześnie funkcję elementarnej szkoły religijnej. W XIX w. Żydzi wzięli walny udział w industrializacji Żarek, budując warsztaty, fabryczki i młyny. Wyszły stąd wówczas wybitne jednostki, które zyskały szeroki rozgłos także poza granicami miasta. W lutym 1941 r. Niemcy utworzyli w Żarkach getto, w którym zgromadzono 3,2 tys. Żydów. Rozwiązano także wszystkie żydowskie organizacje, powołując Judenrat. 6 października 1942 r. rozpoczęła się operacja likwidacji getta, w którym było jeszcze ok. 800 osób. Około 300 Żydów, głównie osoby słabe oraz matki z dziećmi, rozstrzelano na tutejszym cmentarzu. Pozostałych poddano selekcji. Zdolnych do pracy wysłano do getta w Radomsku. Natomiast wszystkich pozostałych wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka. Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. do miasta zaczęli napływać Żydzi. Część z nich była dawnymi mieszkańcami Żarek, którzy teraz wracali z hitlerowskich obozów koncentracyjnych i usiłowali powrócić do swoich domów. Większość przebywających w Żarkach Żydów traktowała jednak swój pobyt w mieście tylko jako przystanek w drodze na zachód lub do Palestyny. W 1946 r. wszyscy opuścili już miasto.

W Żarkach będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na parkingu przy ul. Koziegłowskiej. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:
- Koncert muzyki żydowskiej na Starym Rynku w Żarkach    
- Warsztaty plastyczne – malujemy synagogę
- Spacer Szlakiem Kultury Żydowskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych

Ze strony UMiG Żarki i MGOK Żarki prowadzone są różne działania, które pozwalają poznać kulturę żydowską i wspólne życie przed II wojną światową. Bardzo ważne jest, aby takie działania były urozmaicone. Pomysł „Muzeum na kółkach” doskonale uzupełnia dotychczasową pracę edukacyjną. Atrakcyjna oferta w postaci mobilnej wystawy trafi do większej ilości osób, nie tylko z terenu Gminy Żarki ale również do dużej grupy turystów, odwiedzających nasze miasto – mówią Magdalenia Brzegowska i Katarzyna Kulińska-Pluta, koordynatorki lokalne „Muzeum na kółkach” w Żarkach.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących                     i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas                   i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udziałw zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”: https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy
Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

tekst: K. Kulińska-Pluta

czytano: 2473 razy, źródło: turystykazarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy