Skała do rodzinnej wspinaczki w Przewodziszowicach

Strona główna » Aktualności » Skała do rodzinnej wspinaczki w ...

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki zyskała kolejną atrakcję turystyczną. Strażnica w Przewodziszowicach ma trzy nowe drogi wspinaczkowe wytyczone  specjalne z myślą o najmłodszych wspinaczach. Zdobywcy Strażnicy, Szczelina Kornicza oraz Rozbójnik to nazwy dla dróg, które idealnie nadają się do wspinania rodziców wraz z dziećmi.

 

- Drogi wytyczono na południowej części ściany, zostały poprowadzone tak, aby umożliwić wspinaczkę rekreacyjną dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaniem w tym dzieci i młodzież – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Uznaliśmy, że najwyższa pora, aby przygotować bezpieczną skałę do wspinania dla dzieci i młodzieży. Można uznać, iż jest to skała do rodzinnej wspinaczki, polecana dla mamy i dziecka oraz taty i dziecka. Na drogach zamontowano stałe stanowiska zjazdowe, a także zaopatrzono w ringi w wyznaczonych miejscach.

 

Skała w Przewodziszowicach jest jedną z piękniejszych i trudno dostępnych skał na Jurze w Gminie Żarki. Stąd lokalizacja średniowiecznej strażnicy wydaje się naturalnym wyborem. Jest to skała stosunkowo nieodkryta, pomimo swoich walorów wspinaczkowych. Północna ściana, obfituje w trudne sportowe, przewieszone  drogi wspinaczkowe. Na południowej zaś części ściany, zostały poprowadzone nowe drogi umożliwiające wspinaczkę rekreacyjną dla tych osób, które zaczynają się wspinać. Atutem jest fakt, iż poradzą sobie tutaj nawet dzieci.

 

Wszystkie drogi na południowej części skały prezentują stopień trudności około  III (trzy rzymskie) w skali Kurtyki.

 

Droga niebieska nazwana „Zdobywcy Strażnicy”. Jest to droga zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie ruin średniowiecznej strażnicy. Wysokość drogi to 13 m. Trudność III. Poprowadzona częściowo w zacięciu. Wyposażona w stanowisko zjazdowe.

Droga zielona nazwana „Szczelina Kornicza”. Nazwa drogi inspirowana legendą o skarbie dawnego właściciela strażnicy. Wysokość drogi 12m. Trudność drogi III+ .Poprowadzona częściowo w trawersie nad szczeliną. Wyposażona w komplet ringów asekuracyjnych oraz stanowisko zjazdowe. Dwa dodatkowe ringi nad naturalną półka umożliwiają założenie rekreacyjnego zjazdu oraz tyrolki.

Droga czerwona nazwana ”Rozbójnik”  Najwyższa i najtrudniejsza z udostępnionych dróg. Jest bardzo eksponowana i przestrzenna - prowadzi na szczyt wyniosłej turni skalnej.

Wysokość drogi to 15m. Trudność III-IV. Wyposażona w komplet ringów asekuracyjnych i stanowisko zjazdowe.

 

- Stawiamy na turystykę rodzinną, rowerową. W tym sezonie przygotowaliśmy rodzinną skałę do wspinaczki. Mam nadzieję, że pomysł spodoba się turystom. Brakowało nam takiego punktu wspinaczkowego. Teraz jest dzięki wsparciu z budżetu Gminy Żarki – mówi burmistrz Klemens Podlejski. – Planujemy tu warsztaty wspinaczkowe dla rodzin z dziećmi oraz możliwość wykorzystywania skały przez grupy wycieczkowe, szkolne.

 

Informacje praktyczne:

Skała Strażnica w Przewodziszowicach znajduje się przy jurajskich wyasfaltowanych ścieżkach dla rowerzystów i pieszych. Auto należy pozostawić na parkingu w Przewodziszowicach, następnie przejście na piechotę około 10 minut asfaltową ścieżką rowerową.  

 

Instruktorzy:

Jeśli nie masz sprzętu i pojęcia o wspinaczce, a chcesz spróbować z dzieckiem takiej weekendowej przygody, możesz skorzystać z pomocy Jurajskich Instruktorów, zadzwoń pod 792 438 153, 504 592 820 lub napisz: instruktorzyjurajscy@gmail.com

 

 

czytano: 2634 razy, źródło: turystykazarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

 • 17.9%
 • 42.9%
 • 14.3%
 • 10.7%
 • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

 • w_warsztacie_kolodziejskim448
 • sala_rzemiosl260
 • rzezby_przed_budynkiem1777
 • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
 • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
 • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy