Na Szlaku Zabytków Techniki

Strona główna » Aktualności » Na Szlaku Zabytków Techniki

wielkość tekstu:A | A | A

Miło nam poinformować, że nasze Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach w doborowym towarzystwie z dniem 1 stycznia dołączy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Liczba obiektów zwiększy się z 36 do 42, a wszystko to w czasie, gdy ten uznany w kraju i zagranica produkt turystyczny świętuje 10 lat istnienia.

Konferencja z okazji jubileuszu Szlaku Zabytków Techniki odbywała się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. I to właśnie tu dokonano przyjęcia nowych obiektów. Kryteria spełniło sześć obiektów, dzięki czemu 1 stycznia 2017 roku dołączą do szlaku i są to: Browar Zamkowy w Cieszynie, zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, zabytkowe wieże wyciągowe kopalni „Polska” w Świętochłowicach oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

- Jestem dumny, że możemy dołączyć do Szlaku Zabytków Techniki. To zaszczyt, ale też zobowiązanie, byśmy mogli pokazać naszą małą jurajską miejscowość i jej społeczność w towarzystwie bogatej tradycji górnośląskiego przemysłu – podkreślał Klemens Podlejski, burmistrz Żarek odbierając tablicę pamiątkową.

Wniosek o przyjęcie został złożony w czerwcu 2015 r. W ub. 2016 r. Stary Młyn był jednym z miejsc, gdzie obywała się Industriada. Muzeum w ciągu ostatnich 12 miesięcy odwiedziło ponad 19 tys. osób.

- Przyjęcie obiektu z małej gminy na Szlak Zabytków Techniki, który jest uznany produktem turystycznym, ma  dla nas wymiar prestiżowy. Liczymy na promocję w ramach szlaku, współpracę, wspólne projekty i pozyskiwanie środków – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

W trakcie konferencji podsumowano dekadę funkcjonowania szlaku i przedstawiono plany na przyszłość. Działalność Szlaku Zabytków Techniki zainaugurowano w 2006 roku. W ostatnich siedmiu latach odwiedziło go blisko 3,5 mln osób, w tym prawie 0,5 mln w trakcie corocznego święta Szlaku – Industriady. Następna edycja Industriady odbędzie się 10 czerwca 2017 roku

- Szlak Zabytków Techniki stał się przez te dziesięć lat nie tylko produktem turystycznym, ale też kulturowym i kulturotwórczym. Chcemy, żeby ten produkt się rozwijał, ale od początku dbamy, by oferował usługi i jakość na najwyższym poziomie – podkreślał Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego obecny na konferencji w Zabrzu.   - Jestem dumny ze Szlaku Zabytków Techniki. To najbardziej oryginalny produkt tego typu w Polsce, ale jego skala i jakość są absolutnie na europejskim poziomie. To również wspólny mianownik dla wszystkich części województwa i te przemysłowe historie nas naprawdę łączą.

czytano: 2470 razy, źródło: turystykazarki.pl

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy