Transjurajski Szlak Konny

Strona główna » Aktywnie » Turystyka konna » Transjurajski Szlak Konny

wielkość tekstu:A | A | A

Jura Krakowsko-Częstochowska  to bardzo atrakcyjny teren na wędrówki konne te krótkie oraz te trwające nawet kilka dni. Z myślą o takich wędrówkach zotał wytyczony w 2007 r. przez Podkomisję Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK Transjurajski Szlak Konny. Jest to najdłuższy szlak turystyczny na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, oznaczony kolorem pomarańczowym. W czasie podróży zobaczyć można najbardziej zachwycające miejsca na Wyżynie. Jego trasa została rozłożona na 8 jednodniowych etapów, z czego 5 dni wędrówki przypada w województwie śląskim. Podczas każdego dnia przebywa sie trasę ok. 20-30 km.

Przez teren Gminy Żarki przebiega na krótkim odcinku przez Przewodziszowice i Czatachowę w kierunku  Ostrężnika. To etap przypadający na VI dziień wędrówki. Na tym odcinku mamy możliwość zobaczyć ruiny strażnicy w Przewodziszowicach, Skały Rajcy oraz odwiedzić Pustelnię św. Ducha w Czatachowie.

PRZEBIEG SZLAKU

I etap Kraków – Nielepice, długość 17,5 km.
Wędrówka rozpoczyna się w Krakowie – Olszanicy, w malowniczo położonym Ośrodku Rekreacji i Rehabilitacji Konnej Tabun (www.tabun.com.pl). Stamtąd szlak prowadzi przez łąki i lasy okolic lotniska w Balicach do doliny Rudawy. Wędrując doliną pokonuję się bezpiecznie autostradę E-40 (estakada powyżej trasy), przecina miejscowość Szczyglice i następnie mijając najbardziej charakterystyczny punkt doliny – legendarną Skałę Kmity trasa wkracza w Las Zabierzowski. To największy liczący ok. 500ha leśny kompleks na zachód od Krakowa, zajmujący obszar o bardzo urozmaiconej rzeźbie, poprzecinany jarowymi dolinami z licznymi wychodniami górno-jurajskich wapieni. Jego drzewostan po poprzednim zdecydowanie największym udziale sosny i świerka, zmieniony został w formację grądu, gdzie dominuje buk, dąb, modrzew z licznym udziałem graba. Wędrując konno można podziwiać walory przyrodnicze Lasu Zabierzowskiego gdyż na tym odcinku szlak łączy się ze ścieżką przyrodniczą prowadzona przez urokliwą Dolinę Grzybową. Dalej trasa wiedzie przez okolice Lisiego Dołu, by na krótkim odcinku połączyć się z pieszym szlakiem niebieskim PTTK. Następnie od północy wraz z czarnym odcinkiem szlaku pieszego PTTK ścieżka konna wkracza do doliny Aleksandrowickiej zwaną w tej części Wąwozem Zbrza, który posiada silnie rozczłonkowane bocznymi dolinkami zbocza, na których ukazują się niewielkie skałki. Tutaj szlak odbija na zachód, krzyżuje się z czerwonym rowerowym szlakiem PTTK na ostatni odcinek pierwszego etapu – bogaty w jurajskie skałki o fantazyjnych kształtach wąwóz zwany: Wodny Dół. Stamtąd drogą polną odcinek szlaku kończy bieg w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach.

II etap Nielepice - Zawada, długość 32 km
Szlak zaczyna się w Stadninie Koni Huculskich w podkrakowskich Nielepicach. Pierwszy odcinek szlaku (8 godz.) prowadzi malowniczymi terenami poprzez Rudawę, Radwanowice, piękną dolinę Racławki, Paczółtowice do Zawady. Tutaj turyści konni mają do dyspozycji dwie bazy, w których można wraz z końmi zatrzymać się na nocleg. Można tam również zjeść, a także nakarmić i napoić swoich czworonożnych przyjaciół.

III etap Zawada - Małobądz, długość 46 km
Drugi dzień (11.5 godz.). Z Zawady szlak prowadzi przez Zederman (Uwaga! trzeba przeprowadzić konie przez ruchliwą drogę E-40), Zadół Kosmołowski pod ruiny XIV-wiecznego zamku w Rabsztynie. Dalej przez Pomorzańskie Skałki i po przekroczeniu drogi Klucze - Hutki wjeżdżamy na Pustynię Błędowską. Na “środku" pustyni stoi drogowskaz, kierujący w lewo do OGTJ “Kontur" w Małobądzu (1.5 godz.), a w prawo do Karlina (6 godz. 45 min.). W ośrodku jeździeckim w Małobądzu turyści znajdą komfortowe warunki dla siebie i swoich koni.

IV etap Małobądz - Karlin, długość 33 km
Trzeci dzień (8 godz. 15min.) wędrówki konnym szlakiem prowadzi przez Pustynię Błędowską - malownicza przeprawa brodem przez Białą Przemszę i dalej na Płn. do Chechła (ul. Pustynna) następnie obok góry Chełm, Hutki Kanki, Krępa, Lachowizna, docieramy do Podzamcza. Tutaj znajduje się najpiękniejsze z “Orlich Gniazd" - zamek “Ogrodzieniec". Zamek pierwotnie powstał w XIV w., ale swój obecny kształt zawdzięcza renesansowej XVI w. przebudowie. Dla krajoznawców mają te ruiny jeszcze jedno kapitalne znaczenie. Wszak stał się one za sprawą Aleksandra Janowskiego, na oznace Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, symbolem łączącym Polaków rozdartych zaborami.
Stąd jeszcze 1,5 godz. wędrówki do Karlina gdzie czeka na turystów konnych kolejna baza noclegowa u Marcina Ochmańskiego.

V etap Karlin - Mirów, długośc 27 km
Czwartego dnia przed jeźdźcami 6 godz. i 45 min. jazdy do Mirowa. Szlak wiedzie przez Żerkowice, Zdów do Bobolic. Tutaj uwagę przykuwają ruiny pierwszego z dwóch, jak głosi legenda, połączonych niegdyś dwukilometrowym tunelem, zamków. Zamek w Bobolicach, powstał w XIV w, a zniszczeniu podobnie jak i inne zamki uległ podczas potopu szwedzkiego w 1657 r. Dwa kilometry dalej znajdują się ruiny bliźniaczego powstałego także w XIV w. zamku w Mirowie. U jego stóp leży OGTJ o wdzięcznej nazwie “Orle Gniazdo".

VI etap Mirów - Złoty Potok, długość 23 km
Piąty dzień na szlaku ( 5 godz.45 min.) to trasa z Mirowa przez Łutowiec do Złotego Potoku. W czasie pokonania tego odcinka poruszamy się częściowo przez teren gminy Żarki. Na jej terenie znajdziemy się po wyjeździe z ŁutowcaPo drodze mamy możliwość przejazdu przez malowniczy teren Przewodziszowic- dzielnicy Żarek. W tym rejonie znajdziemy typowo jurajski krajobraz z ostańcami w postaci Skał Rajcy oraz pozostałości po strażnicy z XIV wieku. Dalej leśna drogą dotrzemy do pierwszych zabudowań Czatachowy, w tym miejsca wyciszenia- Pustelni św. Ducha. Dalsza droga to już rezerwat “Ostrężnik" i “Parkowe" na terenie Gminy Janów. Gdy dotrzemy już do OGTJ “Stajnia Wiking" warto część wolnego czasu poświęcić na zwiedzenie zespołu pałacowego z Pałacem Raczyńskich (1863), Dworkiem Krasińskich (I pół. XIX w.) oraz pięknym, 25 hektarowym Parkiem Pałacowym.


VII etap Złoty Potok - Biskupice, długość 18 km
Szósty dzień wędrówki Transjurajskim Szlakiem Konnym (5 godz.) prowadzi ze Złotego Potoku przez Źrebice i dalej obok Góry “Puchacz" - skąd odchodzi szlak łącznikowy (30 min.) do OGTJ “Stajnia Biały Borek".

VIII etap Biskupice - Częstochowa, długość 25 km
Siódmy dzień wędrówki Transjurajskim Szlakiem Konnym (6 godz.) prowadzi ze Stajnii "Biały Borek" w Biskupicach - do ruin zamku w Olsztynie. Tutaj prócz ruin najbardziej na północ wysuniętego bastionu jurajskich warowni, jeżeli będziemy mieli akurat szczęście, możemy także podziwiać wspaniałe pokazy ogni sztucznych. Z Olsztyna szlak zaprowadzi utrudzonych, ale pełnych niezapomnianych wrażeń jeźdźców do OGTJ - Ognisko TKKF “PEGAZ".

 

 

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy