Szlak Zagród Agroturystycznych

Strona główna » Aktywnie » Turystyka rowerowa » Szlak Zagród Agroturystycznych

wielkość tekstu:A | A | A

Trasa rowerowa w kolorze żółtym z Poraja przez Choroń, Zaborze, Suliszowice, Jaroszów, Przybynów i Ostrów do Masłońskich długości 29 km. Początek i koniec szlaku przy stacjach PKP Poraj i Masłońskie - Natalin.

Szlak to oferta czterech zagród agroturystycznych w różnych sołectwach Gminy Żarki oferująca inne atrakcje. W ramach podróży od zagrody do zagrody możemy zobaczyć:

Zagroda plastyczno-kulinarna “Maciejówka” w Ostrowie ul. Jurajska 70.

Miejsce jak na obecne czasy niezwykłe - „wiejska izba”, w której przenosimy się do czasów kiedy samodzielnie wyrabiano masło. Często możemy spotkać się z unoszącą się w powietrzu wonią świeżo wypiekanej drożdżówki. To miejsce, w którym możemy „popłynąć” z twórczością i czegoś nowego się nauczyć. Dzieci tworzą różnorodne rękodzieła dzięki technikom plastycznym, poznają jak wyrabia się ozdoby ze słomy, naturalnej wełny od owieczek z zagrody. Właścicielka jest osobą bardzo otwartą. W ostatnim czasie napisała bajki dla dzieci o zwierzątkach w gospodarstwie. W czasie wizyty można skosztować domowych pyszności kapusta z grochem albo ogóreczki świeżo kiszone i te kluseczki śląskie z sosikiem Marzenie! Na deser pierogi z jagodami. Po jedzeniu... leżymy na kocykach, słuchamy piania kogutów, śpiewu ptaków i beczenia baranów. Sielanka godna polecenia!

 

Zagroda Kozia w Ostrowie ul. Polna 3.

Po zapoznaniu się z Kornelem, Waranem i Wawrzyńcem - owieczkami z Ostrowa przenosimy się w KOZI świat. Tutaj można bowiem zobaczyć kozią rodzinkę, dowiedzieć się, jak należy się obchodzić z tymi zwierzętami, jak się je karmi. Gospodarze trudnią się sprzedażą koziego mleka, wyrabiają przeróżne sery. Na miejscu można obejrzeć także wystawę starych maszyny rolniczych.

 

Zagroda Strusia w Przybynowie ul. Łąkowa 22

Pośrodku lasu, przy śpiewie ptaków i wolnej przestrzeni żyją największe nielotne ptaki świata - strusie. Są jedną z większych atrakcji Przybynowa, ze względu na rzadkie występowanie w naszym klimacie. W czasie wizyty od gospodarzy dowiemy się jak wygląda typowy dzień ich strusia, ile faktycznie waży strusie jajo i ile samica potrafi ich znieść. Ponadto prezentowane są pióra w różnych kolorach, wyprawiona skóra strusia, wydmuszki jak prawdziwe dzieła sztuki. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zakupić strusie jajo, aby skosztować ich smak w czasie konsumpcji 1- jajecznej jajecznicy dla 10 osób.

 

Zagroda z końmi Agrogospodarwstwo „Pod Skałką” w Przybynowie, ul. Częstochowska 1.

Jeśli mieliśmy już przyjemność poznać owieczki, kozy i strusie w poprzednich zagrodach to teraz przyszedł czas na konie. Sporą ich liczbę możemy spotkać w Agrogospodarstwie Pod Skałką. Cieszą się tam z dużego wybiegu, kontaktu z naturą. Jest to także oaza innych gatunków zwierząt, często przez miejscowych nazywana Zwierzyńcem, w którym poznamy Kangura Rysia, a następnie Alpaka Lucka albo Wielbłąda Bazyla. A może dobrym pomysłem byłoby zwiedzenie szlaku „od tyłu” w czasie przejażdżki bryczką z panem Arturem?  Decyzja należy do was.

 

Głównym celem szlaku jest pokazanie turystom, przede wszystkim tym najmłodszym jak kiedyś przechowywano zboże, co je koza, czy struś chowa głowę w piasek, dlaczego koń przepada za sianem, jak zrobić ozdoby używając tylko i wyłącznie słomy, co można wyczarować z ciastoliny. Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć odwiedzając właśnie wiejskie zagrody edukacyjne.

Produkt jest laureatem II nagrody w Konkursie "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" w kategorii Przedsięwzięcia Odnowy Wsi w roku 2007, laureat II nagrody w "Konkursie na najlepszy regionalny produkt agroturystyczny" na Targach Poznańskich w 2006 r., laureat certyfikatu za najlepszy produkt turystyczny Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

 

Przyjaciele Szlaku

Urząd Miasta i Gminy w Żarkach – inicjator przedsięwzięcia, nadzór (od pomysłu do finału), promocja projektu w ramach Referatu Przedsięwzięć Publicznych i Promocji Gminy m.in. w Kupieckim Sąsieku (zabytkowej stodole przystosowanej do promocji lokalnych produktów w Żarkach), zainteresowanie przedsięwzięciem media

Klub PTTK „M-2” w Myszkowie oraz PTTK w Częstochowie – wytyczenie szlaku rowerowego o kolorze żółtym prowadzącego z Poraja przez Ostrów, Przybynów, Zaborze do Masłońskich obok Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, znakarze PTTK wytyczyli koncepcję przebiegu szlaku w 2005 roku, a w pierwszym półroczu 2006 wyznaczyli go w terenie zgodnie z przyjętymi normami, nadano mu kolor żółty, początek i koniec wyznaczono na stacji PKP, przez którą kursują pociągi łączące Katowice z Częstochową, co jest ważne z punktu widzenia turysty

Pracownia Rzeźbiarska Janusza Ochockiego w Żarkach – artysta podjął się wykonania jednolitego oznakowania wjazdów do poszczególnych zagród, artysta otrzymał drewno od agrogospodarzy, a on wykonał bezpłatnie usługę, w zamian liczy na reklamę swoich produktów przy szlaku.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0 dodaj komentarz

Strona główna

Ankieta

Która z informacji na stronie okazała się najbardziej pomocna przy organizacji wypoczynku na terenie Gminy Żarki?

  • 17.9%
  • 42.9%
  • 14.3%
  • 10.7%
  • 14.3%
archiwum ankiet
Informacja o projekcie UE

Miasto i Gmina Żarki
42-310 Żarki, ul. Kościuszki 15/17

tel.: (34) 314 80 36
e-mail: poczta@umigzarki.pl

  • w_warsztacie_kolodziejskim448
  • sala_rzemiosl260
  • rzezby_przed_budynkiem1777
  • wnetrze_sali_poswieconej_mlynarstwu_i497
  • muzeum_dawnych_rzemiosl_w_starym_mlynie-_sala376
  • muzeum_dawnych_rzemiosl__w_starym_mlynie_w6672
Turystyka Żarki – portal poświęcony szeroko pojętej tematyce turystycznej na terenie Gminy Żarki oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Informacje o miejscach noclegowych, lokalach z gastronomią, wyznaczanie tras wędrówek, mapy szlaków turystycznych, propozycje spędzenia wolnego czasu, opisy atrakcji na jurze i wiele innych przydatnych informacji.
Facebook
Zapytanie
Poleć stronę
Księga gości
Zobacz wpisy